Zanim podpiszesz umowę z projektantem
Coraz większą popularność zdobywa korzystanie z usług profesjonalnego projektanta wnętrz. Takie pomieszczenia są stworzone dokładnie według wytycznych klienta, zgodnie z jego gustem i potrzebami. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na współpracę z projektantem?
Przygotowanie do pierwszego spotkania
Jeszcze przed pierwszym spotkaniem projektantem trzeba zdecydować się na konkretnego fachowca. Na szczęście w dobie internetu mamy łatwy, szybki dostęp do portfolio bardzo wielu projektantów na ich stronach internetowych. W portfolio pracowni znajdują się opisy wykonanych projektów i ich zdjęcia. Warto przynajmniej ograniczyć wybór do pracowni, które odpowiadają nam klimatem i stylem, by później nie nakłaniać wykonawcy do stworzenia czegoś niezgodnego z jego gustem. Z pewnością wygodnie będzie też mieć pracownię blisko budowy czy nowego mieszkania. Dzięki temu projektant będzie mógł często się z nami spotykać i odwiedzać miejsce swojej pracy, by opracować pomysły i nadzorować wykonanie projektu. Warto również oczywiście skorzystać z polecenia.
Kto może lepiej wiedzieć, jak pracuje się z danym projektantem niż osoba, która już z nim współpracowała? Znajomych można wypytać o koszty, o to, jak przebiegła współpraca, czy wszystko było wykonane w terminie, jak podobał im się ostateczny efekt... Jeśli jednak nie mamy możliwości porozmawiania z osobami, które już z danym projektantem miały do czynienia, warto chociaż przygotować zdjęcia inspiracji.
Dzięki temu o wiele łatwiej będzie uporządkować swoje pomysły i osiągnąć spójną wizję. Co należy przede wszystkim ustalić na pierwszym spotkaniu? Na pewno nie cenę projektu – takiej możliwości po prostu nie ma, żaden profesjonalny projektant nie będzie w stanie podać jej od razu. Można za to ustalić harmonogram dalszych spotkań.
Ile znaczy doświadczenie?
Oczywiście myśląc o współpracy z projektantem, najczęściej mamy na myśli kogoś doświadczonego, kto wykonał już pewną liczbę realizacji. Doświadczony projektant zna rynek, więc jest w stanie doradzić klientom możliwie najtańsze źródła, gdzie kupią oni materiały dobrej jakości. Doświadczony projektant jest w stanie wyperswadować klientom niezbyt dobre pomysły i uzasadnić swoje decyzje. Niektórzy decydują się jednak na zatrudnienie osoby nowej w branży, tuż po studiach lub na ostatnim roku. Student lub początkujący fachowiec zwykle pracuje dopiero na swoim portfolio, a brak doświadczenia rekompensuje zapałem i niższymi cenami. Studenci mają też często świeżą, nieutartą wizję swojej pracy i niebanalne, ciekawe pomysły, nie wpadają w rutynę.