Aranżacja kuchni

Wyspa kuchenna – jak ją zaprojektować?

Ewelina Krajewska

Wyspa kuchenna to taki element, który będzie trzeba zaplanować sobie zanim jeszcze rozpoczniemy wykończenie wnętrz. W zależności od tego jakie ma ona pełnić funkcje i jakie sprzęty będą tam wbudowane będzie trzeba przemyśleć sobie jak będzie umiejscowiona i dopasowana do wystroju, jak ma wyglądać przyłącze wody czy prądu. Najczęściej realizuje się wtedy podwieszany sufit z przewodami wentylacyjnymi i elektrycznymi.

Wyspa może pojawić się w kuchniach, które mają określony wymiar. Trzeba mieć na uwadze między innymi ciągłość komunikacji między szafkami i możliwość ich otwierania. Taka wyspa sprawdza się dobrze w miejscach, gdzie kuchnia otwarta będzie na salon albo jadalnie, wtedy bowiem stworzy ona jednocześnie formę, która będzie oddzielać strefy i będziemy mieli widok na to co dzieje się w kuchni.

Do jakiej kuchni pasuje wyspa kuchenna?

Jeśli ktoś myśli o budowie wyspy mus się zastanowić czy będzie taki element pasował do jego metrażu. Takie rozwiązanie wymaga bowiem przestrzeni, a w małych kuchniach może to ograniczyć nam poruszanie się. Jeśli chodzi o pomieszczenie zamknięte musi mieć ono przynajmniej 20 metrów kwadratowych. Jeśli będzie otwarte może mieć nieco mniej. Trzeba jednak stworzyć przejścia między szafkami na poziomie minimum 120 cm, by dwie osoby mogły się mijać i otworzyć wygodnie drzwiczki czy szuflady. Wymiary wyspy będzie można określić tym co znajdzie się pod blatem. Można bowiem stworzyć sobie tam stół śniadaniowy, w części wbudować również jakiś sprzęt AGD. Od nas tak naprawdę będzie zależeć jak będziemy chcieli te rozwiązania wykorzystać.

Trendy kuchenne

Jak zbudować wyspę kuchenną?

Konstrukcja wyspy oprzeć się może oczywiście na szkieletach szafek, jakie będą wykorzystywane do budowy. Jeśli projekt będzie bardziej rozbudowany to wtedy będzie można przygotować murowany rdzeń. Fronty oraz ogólny wygląd trzeba będzie dopasować do tego jak wygląda wnętrze, by całość mogła ze sobą się łączyć. Dowolność będziemy mieli, gdy chodzi o blaty, można wykonać je z drewna, kamienia czy laminowanych materiałów. Warto wprowadzić tam do szafek systemy cargo, które zdecydowanie ułatwią nam przechowywanie różnorakich elementów i dostęp do takich szafek będzie wygodniejszy.

Półwysep w kuchni do małych pomieszczeń

Jeśli metraż kuchni jest niewielki to będzie można się zdecydować na wybudowanie nie wyspy ale półwyspu. To pochodna, ponieważ część płaszczyzny przylega do ściany, ale tak czy tak przestrzeń będzie praktyczna i jeśli dobrze ją zaplanujemy będzie można ją komfortowo wykorzystać. Wyspa czy półwysep to świetne propozycje uzupełnienia kuchni, dzięki którym tworzenie atrakcyjnego wnętrza może się okazać łatwiejsze.

Zobacz