Poradnik wnętrzarski

Wyrzynarka czy piła szablasta – co lepsze?

Ewelina Krajewska

Wyrzynarka i piła szablasta to narzędzia chętnie wykorzystywane do cięcia, zwłaszcza drewna i materiałów drewnopochodnych. Która jednak z nich sprawdzi się lepiej? Wszystko zależy od naszych potrzeb. Jak zatem wybrać optymalne narzędzie?

Jaka pilarka szablasta?

Jaka pilarka szablasta? Pilarka szablasta to urządzenie, które cieszy się dużą popularnością wśród majsterkowiczów. Jest wręcz niezbędna przy różnorodnych pracach remontowych. Warto ją zatem mieć zawsze pod ręką w skrzynce narzędziowej.

W swym działaniu przypomina klasyczną piłę ręczną. Została bowiem wyposażona w brzeszczot, który wykonuje ruchy posuwisto-zwrotne. Ostrze wprowadzane jest w ruch za pomocą jednofazowego silnika, dzięki czemu rolą operatora jest jedynie jego przytrzymywanie i umiejętne prowadzenie. Cięcie zaś odbywa się bez jakiegokolwiek wysiłku użytkownika.

Dzięki możliwości wymiany brzeszczotów pilarka szablasta pozwala nam na obróbkę różnorodnych materiałów. Jest zatem wielofunkcjonalnym urządzeniem, które z powodzeniem może zastąpić pilarkę tarczową, wyrzynarkę, a w niektórych sytuacjach nawet i piłę łańcuchową.

Decydując się na zakup pilarki szablastej, warto zwrócić uwagę na następujące parametry techniczne sprzętu:

  • moc – im jest ona większa, tym większą wydajność będzie miało urządzenie. Sprawdzi się również podczas trudniejszych prac,
  • liczba skoków – im więcej skoków, tym w trudniejszych materiałach będziemy mogli ciąć. Duża liczba skoków przekłada się również na bardziej precyzyjne cięcie i mniej postrzępione krawędzie,
  • głębokość cięcia – determinuje to, jak grube materiały możemy ciąć,
  • waga –  jeżeli zależy nam na tym, aby pilarka pozwala na pracę w trudno dostępnych miejscach, musi być lekka i poręczna. Dzięki niższej wadze odczujemy większy komfort użytkowania, zwłaszcza podczas długiej pracy,
  • obudowa – aby sprzęt sprostał zróżnicowanym warunkom, musi być solidnie wykonany. Z tego względu ważna jest jakość obudowy. Na jej powierzchni nie powinno być żadnych rys, pęknięć czy też nadlewów.

Wybierając pilarkę szablastą, warto mieć na uwadze także częstotliwość jej użytkowania oraz to, do cięcia jakiego materiału będzie najczęściej wykorzystywana. Wiele zależy również od wysokości budżetu, jakim dysponujemy.

Wyrzynarka – jaką wybrać?

Wyrzynarka ma tę przewagę nad pilarką szablastą, iż można nią wykonywać dowolne cięcia, nie tylko po linii prostej. Niestety jeżeli pracujemy nad grubszym materiałem, może wystąpić efekt wężykowania. W takim przypadku brzeszczot zwykle silnie się nagrzewa, a przez to jest bardziej podatny na urazy mechaniczne. Może się wykrzywić, a nawet złamać.

Decydując się na zakup wyrzynarki, powinniśmy zwrócić uwagę na następujące parametry: rodzaj zasilania, moc, głębokość cięcia oraz liczba skoków na minutę. Ważny jest również rodzaj uchwytu, który dostosowany jest do rodzaju brzeszczotu. Należy także sprawdzić wszelkie opcje dodatkowe, takie jak laser, prowadnica, funkcja podrzynania czy też odsysanie wiórów.

Podsumowując, jeżeli zamierzamy wykonywać jedynie cięcia prostoliniowe, w zupełności wystarczy pilarka. Gdy zaś zależy nam na dekoracyjnej obróbce oraz precyzyjnym cięciu krzywoliniowym, wówczas warto zdecydować się na pilarkę. Niezależnie od rodzaju wybranego sprzętu, przy jego zakupie konieczne jest sprawdzenie parametrów technicznych.

Materiał zewnętrzny

Zobacz