Aranżacja kuchni

Wszystko, co musisz wiedzieć, aby utrzymać swoje smocze drzewo przy życiu

Ewelina Krajewska

Smocze drzewo, znane również jako smocza roślina, to nazwa dla dowolnej liczby gatunków roślin z rodzaju Dracaena. Te łatwe w uprawie, wytrzymałe rośliny domowe mogą nadać każdej przestrzeni dramatyczny, tropikalny klimat. Z kolczastymi zielonymi liśćmi na długich łodygach mogą przypominać miniaturowe palmy.

W naturze, smocze drzewa mogą rosnąć do 70 stóp wysokości i żyć przez setki, jeśli nie tysiące lat. Wysokie, eleganckie okazy roślin domowych są zazwyczaj przycinane na sześć stóp, chociaż istnieją pewne karłowate gatunki, takie jak Dracaena compacta 'Janet Craig', znana również jako dracaena ananasowa. Te gatunki również dorastają do sześciu stóp wysokości w wieku dojrzałym, ale rosną znacznie wolniej niż zwykłe odmiany - tylko około czterech centymetrów rocznie.

Istnieje ponad 100 odmian drzew smoczych. Popularne odmiany to Dracaena marginata (madagaskarskie smocze drzewo) o długich, kolczastych, zielonych liściach z czerwonymi krawędziami oraz Dracaena draco o niebiesko-zielonych liściach w kształcie miecza o długości dwóch stóp.

Dracaena fragrans lub dracaena Massange'a jest także znana jako roślina kukurydziana dzięki swoim szerokim, błyszczącym, zielonym liściom. Odmiana 'Lemon Lime' ma szerokie, spiczaste, zielone liście z cienkimi paskami w kolorze leśnej zieleni i kremu biegnącymi przez środek. A roślina, która jest znana jako bambus szczęścia, nie jest w rzeczywistości spokrewniona z bambusem - jest to raczej odmiana draceny.

Najlepsze warunki uprawy dla smoczego drzewa

Umieść swoje smocze drzewo w miejscu z dużą ilością jasnego, pośredniego światła. Jeśli przeniesiesz swoje smocze drzewo z miejsca z mniejszą ilością światła do miejsca z większą ilością światła, zauważysz znaczącą różnicę w jego wzroście, który będzie szybszy i większy przy jaśniejszym świetle. Odmiany variegated lub kolorowe typy mogą również stracić swoje charakterystyczne zabarwienie w warunkach słabego oświetlenia.

Te tropikalne rośliny najlepiej rosną w temperaturach, które nie spadają poniżej 60 stopni w nocy. Ponieważ będą one zrobić lepiej z wilgotnych warunkach, trzymać je z dala od klimatyzacji lub ogrzewania otworów wentylacyjnych i obszarów draftu.

Rośliny te są również toksyczne dla kotów i psów, więc upewnij się, że są one umieszczone z dala od ciekawskich zwierząt domowych.

Jak dbać o roślinę smoczego drzewa?

Smocze drzewa są dość elastyczne, jeśli chodzi o podlewanie, ale nadal chcesz mieć oko na wilgoć w glebie. Wbij palec w ziemię i podlewaj, gdy górny cal gleby wyschnie. Ogranicz podlewanie w miesiącach zimowych.

Nawozić roślinę co sześć miesięcy nawozem dla roślin domowych. Te rośliny domowe mogą być przesadzane w dowolnym momencie w ciągu roku. Podczas przesadzania, użyj świeżej komercyjnej ziemi doniczkowej, idąc w górę jeden rozmiar garnka.

Jeśli zauważysz brązowiejące końcówki liści swojego smoczego drzewa, miejsce może być zbyt suche. Stwórz bardziej wilgotny mikroklimat, grupując swoje smocze drzewo razem z innymi roślinami, które uwalniają wilgoć z liści, lub przenieś je w wilgotne, ciepłe miejsce, takie jak okno w łazience.

Możesz także umieścić swoją roślinę na tacy nawilżającej: wypełnij plastikową tacę warstwą kamyków, a następnie dodaj wody do poziomu tuż pod wierzchołkiem kamyków. Umieść doniczkę na kamyczkach, upewniając się, że dno doniczki nie dotyka góry wody. Woda wyparuje i zwiększy wilgotność powietrza wokół liści rośliny. Pamiętaj, aby okresowo sprawdzać tacę i dodać więcej wody w razie potrzeby.

Ponieważ te rośliny mogą mieć tylko około jednej stopy liści na każdej łodydze, mają tendencję do utraty ich dolne liście, jak rosną. Jeśli roślina zaczyna wyglądać leggy i palma-jak, można warstwy powietrza go i wyciąć łodygę do wzrostu dwóch nowych roślin.

Jak rozmnażać smocze drzewo

Smocze drzewa mogą być łatwo rozmnażane na nowe rośliny. Układanie warstw powietrza pozwala na wyhodowanie zupełnie nowej rośliny z dojrzałymi liśćmi z górnej części łodygi, podczas gdy usuwa się leggy, pustą łodygę i pobudza nowy wzrost u podstawy oryginalnej rośliny. Oprócz uprawy nowych smoczych drzew z wierzchołka i podstawy rośliny macierzystej, można również wyciąć gołą sekcję łodygi do uprawy nowych roślin.

Jak rozmnażać smocze drzewo przez napowietrzanie

Aby napowietrzyć swoje smocze drzewo, będziesz potrzebował czystego, ostrego noża, arkusza przezroczystego plastiku (jak torebka lub plastikowa folia), wykałaczki, skręcanych krawatów lub sznurka, mchu sphagnum i opcjonalnie sproszkowanego hormonu ukorzeniania.

Krok 1: Określ punkt poniżej wierzchołka wzrostu liści łodygi, w którym chcesz, aby korzenie nowej rośliny rosły. W tym miejscu wykonaj ukośne cięcie w górę, mniej więcej w jednej trzeciej długości łodygi, uważając, aby się nie przewróciła.

Krok 2: Włóż wykałaczkę, aby przytrzymać cięcie i nałóż hormon ukorzeniający na przeciętą powierzchnię łodygi.

Krok 3: Zwilż garść mchu sphagnum i owiń go wokół cięcia. Owiń przezroczysty plastik wokół mchu sphagnum i przymocuj go do łodygi powyżej i poniżej mchu za pomocą sznurka lub opasek zaciskowych.

Krok 4: Należy okresowo sprawdzać wilgotność i w razie potrzeby spryskiwać mech. Gdy mech jest pełen nowych korzeni, nowa roślina jest gotowa do usunięcia (może to potrwać do kilku miesięcy).

Krok 5: Przytnij łodygę tuż poniżej dolnej części nowego wzrostu korzeni. Zasadź nowe smocze drzewo w odpowiedniej wielkości doniczce wypełnionej zwilżoną ziemią doniczkową i trzymaj je w ciepłym miejscu z jasnym, pośrednim światłem.

Krok 6: Odetnij goły pień do czterech do sześciu centymetrów powyżej linii gleby. Wkrótce nowy wzrost pojawi się z węzłów w pobliżu podstawy rośliny.

Jak rozmnażać drzewo smocze za pomocą sadzonek łodygowych?

Użyj tej metody po air layering rośliny lub podczas przycinania z powrotem zarośniętych łodyg. Ulistniona górna część przyciętego pnia może być po prostu zasadzona w glebie, aby stworzyć nową roślinę, jeśli jest taka potrzeba.

Krok 1: Wytnij ośmiocalowe odcinki pnia drzewa smoczego, zwracając uwagę na to, który koniec jest górą, a który dołem każdego cięcia.

Krok 2: Umieść sadzonki w szklance lub słoiku z wodą. Trzymaj sadzonki w ciepłym miejscu z dużą ilością jasnego, pośredniego światła. Wkrótce z węzłów na łodydze zaczną wyrastać białe korzenie, a rośliny zaczną wypuszczać nowe liście na wierzchołkach.

Krok 3: Gdy korzenie osiągną co najmniej dwa cale długości, umieść je w małych pojemnikach z wilgotną ziemią doniczkową. Młode smocze drzewa należy trzymać w ciepłym miejscu z jasnym, pośrednim światłem i pielęgnować jak zwykle.

Zobacz