Stylowe wnętrza

Wnętrze w stylu Bauhaus – czym się charakteryzuje?

Ewelina Krajewska

Mimo tego, że upłynęło już wiele lat to nadal zauważyć można, że Bauhaus to taki styl aranżacji wnętrz, który cieszy się popularnością. Powinien on przypaść do gustu wszystkim osobom, które chcą postawić na praktyczność i jednocześnie pamiętają o istotnych walorach estetycznych. Założenia są tutaj bardzo proste, wynikają z niemieckiego stylu z przedwojennych projektantów.

Jakie założenia?

Przede wszystkim chodzi tutaj o czas po I Wojnie Światowej, gdy powstała w niemieckim Weimarze szkoła artystów i rzemieślników, którzy zakładali, że najważniejsza będzie funkcjonalność przygotowywanych budynków i taką właśnie formę chcieli oni prezentować w swoich projektach. Uważali, że wygląd, kształt czy forma muszą zejść na dalszy plan, ponieważ zawsze najważniejszą kwestią będzie to czy dany element jest rzeczywiście funkcjonalny. Stworzenie praktycznych rozwiązań miało wiązać się również z tym, że zniesione będą wszelkie bariery między rzemieślnikami i artystami, dlatego w stylu Bauhaus mieli pracować przede wszystkim takie osoby, które czuły potrzeby ludzi. Chodziło o codzienny użytek tych wszystkich elementów, które pojawią się we wnętrzu domu.

Przestrzeń jest istotna

Istotna dla twórców w BauHaus ma być między innymi przestrzenność. Chodzi o tworzenie takich aranżacji, w ramach których będzie można stworzyć jak najwięcej przestrzeni. Dlatego czasami zakłada się, że lepiej będzie zburzyć część ścianek i ograniczyć ilość pomieszczeń. Prosta forma w Bauhaus dotyczy każdego elementu począwszy od kształtu pomieszczeń ostatecznie aż po to jakie dekoracje będą zastosowane. Zakłada się niekiedy także wprowadzanie luster, ponieważ jak się okazuje to właśnie one będą w stanie zagwarantować lepszą przestronność wnętrz.

Praktyczne wnętrze

Funkcjonalność daje komfort

Wnętrza oczywiście mają być funkcjonalne, ale to nie oznacza, że będzie trzeba w takiej sytuacji zrezygnować z komfortu. Ten również jest bardzo ważny. Za sprawą wielu różnych przedmiotów jakie zostaną wprowadzona do aranżacji będzie można poczuć się komfortowo, swobodnie. Wprowadza się więc liczne meble, które mają gwarantować wygodę i świetny wypoczynek w takim wnętrzu. Dobre meble wypoczynkowe jakie zostają umieszczone będą bardzo ważne i głównie wpływają na komfort.

Mało dodatków

Bauhaus to unikanie wszelkich niepotrzebnych elementów w związku z tym więc trzeba powiedzieć, że tam nie będzie dodatków czy świecidełek, które wyłącznie estetycznie mają wnętrze zmieniać. Nie ma to żadnego znaczenia, dlatego warto takie sprawy również wziąć pod uwagę.

Zobacz