Architekt wnętrz - kopalnia wiedzy

Umowa z projektantem wnętrz

Ewelina Krajewska

Zaprojektowanie od podstaw dowolnego wnętrza nie jest bardzo trudne. Większość z nas robi to urządzając nowe mieszkanie lub remontując je. Schody zaczynają się, gdy zależy nam, by gotowe wnętrze było oryginalne, spójne, a do tego praktyczne. Taki projekt nie sprawi za to trudności fachowcowi, jakim jest projektant wnętrz. Nie wystarczy przecież kupić wybranych mebli czy materiałów wykończeniowych, a potem zamontować ich i ustawić jakkolwiek.

Dzięki projektantowi możemy mieć pewność, że gotowa sypialnia czy łazienka będzie nie tylko piękna, ale też bardzo wygodna.

Projekt ze sklepu, a przygotowany przez projektanta

Gotowy projekt ze sklepu nie jest tworzony na potrzeby konkretnej osoby i wnętrza. To poglądowy projekt, wykonany bez wizyty na budowie i bez poznania szczegółowych wymagań klienta. Trudno będzie też zgrać ze sobą projekty poszczególnych pomieszczeń wykonane przez inne osoby. Projektant wnętrz pracuje w porozumieniu z klientami, kierowany jedną wizją. Odwiedza budowę i rozmawia, by spełnić oczekiwania. Ponadto, wykonuje szczegółowe rysunki poglądowe, z których następnie może skorzystać ekipa wykonująca wykończenia. Jeśli powierzymy cały dom jednej osobie, efekt końcowy będzie spójny i stworzony z uwzględnieniem naszych, konkretnych potrzeb. Zaufany projektant może nawet stworzyć projekt pod nieobecność właścicieli domu czy mieszkania, konsultując się z nimi jedynie przez telefon i mailowo.

Umowa na projekt aranżacji domu

Wycena projektu – kiedy?

Wycena projektu musi trochę potrwać, ponieważ wymaga kilku wizyt projektanta, konsultacji z właścicielami i zapoznania się z oczekiwaniami. Profesjonalny architekt nie poda pewnego kosztu projektu na pierwszym spotkaniu. Początkowo będzie spotykał się ze zleceniodawcą najczęściej na budowie, by z czasem przygotować projekt i umowę.

Co powinna zawierać umowa z projektantem wnętrz?

Większość projektantów wnętrz jest w stanie przygotować umowę dla klienta, zgodną z ustaleniami. Warto jednak wiedzieć, jak powinien wyglądać taki dokument. Przede wszystkim, musi zawierać szczegółowe dane obu stron. Niezbędne będzie dokładne opisanie przedmiotu umowy, a także wstępnych propozycji, które następnie stworzą projekt koncepcyjny i ostateczny projekt. W umowie należy określić poszczególne etapy prac, wysokość i terminy płatności. Równie istotne są zasady współpracy i komunikacji, terminy wizyt na budowie i oddania poszczególnych części projektu. Trzeba również zamieścić w umowie zapis o konsekwencjach niedotrzymania jej warunków przez jedną ze stron – to zabezpieczy współpracę i wzmocni wzajemne zaufanie.

Zobacz