Aranżacja kuchni

Ten skandynawski trend w designie ma wpływ na zwiększenie szczęścia

Ewelina Krajewska

Hygge mogło być modnym hasłem dekoratorskim 2016 roku, ale istnieje nowa skandynawska filozofia, która zmieni sposób, w jaki urządzamy nasze domy i dbamy o nasze zdrowie. Oto szwedzka koncepcja lagom - umiaru we wszystkim, od jedzenia po dobre samopoczucie.

W przeciwieństwie do hygge - duńskiej idei "przytulności", która promuje ciepło i komfort - lagom to etos i sposób życia. Tłumaczy się je jako "wystarczająco, dostatecznie, adekwatnie, w sam raz", co oddaje szwedzką mentalność, zgodnie z którą umiar i szczęście są ze sobą powiązane.

"Lagom jest bardzo ważną częścią codziennego życia, także w domu" - mówi Niki Brantmark, założycielka popularnego bloga My Scandinavian Home i autorka książki Modern Pastoral. "W skandynawskim domu panuje idealna równowaga pomiędzy minimalizmem a nadmiernym zagraceniem, dzięki czemu powstaje czysta, spokojna przestrzeń, która jest jednocześnie ciepła i zachęcająca" - mówi w rozmowie z MyDomaine.

Badania sugerują, że Szwedzi mogą mieć rację. Badanie przeprowadzone na UCLA wykazało, że kobiety posiadające więcej rzeczy mają wyższy poziom hormonu stresu - kortyzolu, a profesor z Harvardu stwierdził, że pieniądze mogą dać szczęście, ale tylko wtedy, gdy są wydawane na doświadczenia, a nie na rzeczy.

Ucz się od Szwedów i wykonaj poniższe cztery kroki, aby oczyścić swój dom i zwiększyć swoje szczęście.

Usuń po jednym przedmiocie z każdego pokoju

Rzadko można znaleźć skandynawski dom pełen bałaganu. Zamiast tego, wyznają oni filozofię "mniej znaczy więcej" i inwestują w przedmioty dobrej jakości. "Ludzie często podejmują świadome decyzje o zakupie, kierując się pięknym rzemiosłem i ponadczasowym wzornictwem, inwestując w meble, które przetrwają próbę czasu" - mówi Brantmark. "Meble są wybierane w zależności od tego, jak pomieszczenie będzie wykorzystywane i przez ile osób - bez zbędnego nadmiaru".

Podążaj za ich przykładem i postaw sobie wyzwanie, aby usunąć jeden przedmiot z każdego pokoju. "Trzeba być bardzo powściągliwym, aby przestać dodawać przedmioty do domu" - mówi. "Zauważyłam, że [Szwedzi] są niesamowici w otaczaniu się kilkoma ręcznie dobranymi przedmiotami, które kochają i które służą również celowi".

Chris Liljenberg Halstrøm Stołek Georg $495 Sklep

Znajdź radość w małych rzeczach

Lagom nie oznacza, że nie możesz kupować przedmiotów do swojego domu. Wręcz przeciwnie - zachęca do świadomych zakupów, czyli praktyki kupowania mebli i akcesoriów, które przynoszą prawdziwą radość, a nie chwilowy szum spowodowany impulsywnym zakupem.

Brantmark zaleca stylizowanie ulubionych przedmiotów w pojedynkę, aby móc je naprawdę docenić. "Co ciekawe, jeśli dany przedmiot stoi sam, łatwiej dostrzec jego piękno. Jeśli umieścisz go wśród wielu takich samych lub w zagraconej przestrzeni, piękno zostanie przyćmione lub nawet utracone".

Nie oznacza to, że musisz wydawać fortunę na każdy przedmiot w swoim domu. Szwedzi dostrzegają piękno w drobiazgach, niezależnie od tego, czy jest to świeca zapachowa, świeża wiązanka piwonii, czy stos starannie przeczytanych czasopism, których nie możesz oddać do recyklingu.

Lekko Skórzany pasek na książkę $160 $128 Sklep

Dekoracje w spokojnych kolorach

Kolory w Twoim domu mogą mieć ogromny wpływ na Twój nastrój i samopoczucie. "Spokojne, kojące kolory, takie jak biel i szarość lub odcienie ziemi są świetne do tworzenia podstawy pięknie wyważonego pokoju" - mówi Brantmark. "Od czasu do czasu pojawiają się w nim inne kolory, ale rzadko mamy do czynienia z rwetesem tonów i wzorów. Chodzi przede wszystkim o to, aby było prosto i bez zbędnego zamieszania".

Wprowadź do wnętrza to, co na zewnątrz

"Natura ma również silny wpływ na szwedzkie domy - wiele osób decyduje się na warstwę po warstwie naturalnych faktur, takich jak len, wełna i drewno, które dodają ciepła" - mówi.

Naturalnego światła jest pod dostatkiem, a zieleń jest częścią domu, czy to w postaci rozłożystej rośliny ustawionej przy oknie od podłogi do sufitu, czy też kilku starannie wybranych rzeźbiarskich liści, świeżo ściętych i umieszczonych w architektonicznym wazonie".

Muuto Elevated Vase $129 Sklep

Kochasz szwedzki styl? Skandynawskie porady dotyczące dekoracji wnętrz pozwolą Ci uzupełnić swój dom.

Zobacz