Aranżacja kuchni

Teksturowane ściany mogą być sekretem przekształcenia domu w ziemski, pustynny sen

Ewelina Krajewska

Nadszedł sezon zmian i oficjalnie nadeszła nowa fala trendów w projektowaniu wnętrz. Jak powiedziała nam Mandy Cheng z Mandy Cheng Design w zeszłym miesiącu, teksturowane ściany to styl, który wkrótce będzie można zobaczyć wszędzie.

"Teksturowane (gliną rzymską lub wapnem) ściany oferują głębię i poczucie ciepła, które, jak sądziłeś, można poczuć tylko w starym paryskim lofcie, a które jest magiczne o każdej porze dnia" - mówi Cheng.

Ten coraz bardziej popularny trend przenika do domów w różnych stylach, od klasycznego paryskiego po nowoczesny pustynny. Jeśli słowo "teksturowany" kojarzy Ci się z sufitami z popcornu i stiukowymi ścianami, pomyśl jeszcze raz. Płukanka wapienna i glinka rzymska bardziej przypominają ściany gipsowe spotykane w stylu śródziemnomorskim, który przywołuje na myśl ziemiste faktury i atmosferę starego świata.

Uzyskanie takiego wyglądu jest prostsze, niż mogłoby się wydawać. "Glinka rzymska i wapno tworzą poczucie ciepła i głębi, którego brakuje tradycyjnym farbom" - mówi Jamie Davis, współzałożyciel Portola Paints & Glazes. Jego firma stała się dobrze znana w świecie projektantów dzięki linii produktów teksturowanych, które w przeciwieństwie do tradycyjnych tynków nie wymagają fachowej instalacji.

Jest kilka rzeczy, które wyróżniają farby teksturowane takie jak Portola. Po pierwsze, proces aplikacji jest inny. Tradycyjna farba jest zazwyczaj nakładana wałkiem lub natryskiwana i schnie bez żadnych ruchów i zmian" - mówi Davis.

"Lime wash i glinka rzymska wymagają nieco bardziej specjalistycznej aplikacji, ale w obu przypadkach pozwalają uzyskać głębię i zróżnicowanie koloru. Lime wash to wykończenie nakładane pędzlem, które od razu nada ścianom wygląd przypominający zamsz i sprawi, że będą wyglądały na postarzone."

Davis dodaje, że praca z gliną rzymską jest równie prosta. "Glinka rzymska to zdecydowanie najszybszy i najtańszy sposób na stworzenie ścian wyglądających jak tynk lub cement" - mówi. Glinę nakłada się za pomocą szpachli, co oznacza, że wymaga to nieco więcej czasu niż w przypadku stosowania pędzla. Davis dodaje, że łatwo jest nauczyć się stosowania obu rodzajów wykończenia, więc oba są doskonałe zarówno dla profesjonalistów, jak i nowicjuszy.

Kolejną cechą, która odróżnia ściany teksturowane od tych pokrytych tradycyjną farbą, jest ich zdolność do wywierania wizualnego wpływu bez użycia odważnego koloru. Sypialnia pomalowana ciepłą białą farbą jest ładna, ale jeśli dodamy do niej limonkę w tym samym ciepłym odcieniu bieli, pomieszczenie zmieni się nie do poznania.

Masz obawy przed dodaniem trwałej tekstury do ścian? Nie obawiaj się. Davis twierdzi, że zarówno glinę rzymską, jak i wapno można z łatwością zamalować tradycyjną farbą.

"Glinka rzymska będzie na ogół bardzo gładka, jak świeżo szpachlowana płyta gipsowo-kartonowa, więc malowanie jej nie stanowi żadnego problemu" - mówi Davis. "Lime wash ma zazwyczaj lekką fakturę, która powstała w wyniku ręcznego szczotkowania. Jeśli chcesz, aby była ona w 100% gładka, możesz ją pomalować lub nałożyć na nią warstwę skim coat (rozcieńczoną masę szpachlową do ścian)."

Uwielbiamy sposób, w jaki odrobina tekstury może dodać odrobinę staroświeckiego uroku nawet najbardziej nijakiej, budowlanej przestrzeni. Podkreśl ten trend, łącząc teksturowane ściany z takimi dekoracjami, jak antyczny mosiądz, tkaniny i odcienie drewna.

Zobacz