Aranżacja kuchni

Tak, powinieneś czyścić swoją kanapę - oto, co musisz wiedzieć

Ewelina Krajewska

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoja kanapa jest jednym z najczęściej używanych elementów w Twoim domu, zaraz po łóżku. Pomiędzy popołudniowymi drzemkami, seansami filmowymi w sobotnie wieczory i pracą w domu, kanapa jest zawsze do Twojej dyspozycji. Ale jeśli ta piękna zielona kanapa, którą kupiłeś kilka miesięcy temu, wygląda już gorzej, niż była używana, czas przemyśleć listę obowiązków na ten weekend. Co sześć miesięcy (lub za każdym razem, gdy pojawi się plama) kanapę należy poddać gruntownemu czyszczeniu.

Dobra wiadomość jest taka, że głębokie czyszczenie kanapy możesz z łatwością wykonać samodzielnie w mniej niż godzinę. Aby zacząć, oto materiały, których będziesz potrzebować.

Materiały potrzebne do wyczyszczenia kanapy

    Odkurzacz Ręczniki z mikrofibryPapierowe ręczniki Sucha szczotka Detergent do mycia naczyń Soda oczyszczona Środek czyszczący na bazie enzymów (opcjonalnie) Ręczny odkurzacz parowy (opcjonalnie)

Prawdopodobnie nie będziesz potrzebować wszystkich powyższych materiałów, w zależności od tkaniny kanapy i stopnia jej zabrudzenia. Kliknij, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć o czyszczeniu kanapy.

Sprawdź etykietę producenta

Zanim zaczniesz, sprawdź metkę informującą o sposobie pielęgnacji kanapy, aby dowiedzieć się, jakie środki czyszczące są bezpieczne dla danego materiału. Oto łatwy do przeprowadzenia podział:

    W: Bezpieczny dla kanapy jest wyłącznie środek czyszczący na bazie wody.W/S: Bezpieczny jest środek czyszczący na bazie wody lub rozpuszczalnika.S: Bezpieczny dla kanapy jest wyłącznie środek czyszczący na bazie rozpuszczalnika.X: Niestety oznacza to, że nie powinieneś robić nic więcej poza odkurzaniem kanapy.

Gdy już wiesz, co jest bezpieczne dla Twojej kanapy, możesz zdecydować się na naturalne, domowe środki lub kupione w sklepie środki czyszczące.

Odkurz lub wyszczotkuj wszystkie cząsteczki

Pierwszym krokiem jest upewnienie się, że wszystkie zanieczyszczenia, sierść zwierząt domowych, brud i okruchy zostały zmiecione. Użyj narzędzia do odkurzania tapicerki lub ręcznego odkurzacza, aby delikatnie zamieść wszystkie części kanapy. Jeśli to możliwe, wyjmij poduszki i upewnij się, że zamiatasz wszystkie strony. Skup się na guzikach, zdobieniach i szwach, gdzie brud ma tendencję do gromadzenia się.

Sucha szczotka to dobry sposób na poluzowanie przywartych zanieczyszczeń, abyś mógł je odkurzyć.

Punktowe czyszczenie plam

Jeśli masz zwierzęta lub lubisz wypić lampkę wina, istnieje szansa, że masz kilka plam, którym przydałoby się poświęcić nieco więcej uwagi. Jeśli złapiesz plamę od razu, użyj papierowego ręcznika, aby wchłonąć nadmiar płynu. Następnie zmieszaj kilka kropel płynu do mycia naczyń w miseczce i energicznie wymieszaj. Nanieś mieszaninę na plamę, ale nie nasączaj nią tkaniny. Pozostaw do wyschnięcia na powietrzu i w razie potrzeby powtórz czynność.

Jeśli masz trudną plamę, możesz sięgnąć po środek czyszczący na bazie rozpuszczalnika, o ile na metce jest napisane, że jest on bezpieczny. Poszukaj środka przeznaczonego do usuwania plam i postępuj zgodnie z instrukcją.

Jeśli po raz pierwszy używasz nowego środka czyszczącego, zalecamy wykonanie próby punktowej w niewidocznym miejscu na kanapie, aby upewnić się, że nie zabrudzisz tkaniny.

Opcja 1: Użyj sody oczyszczonej

Nie bez powodu najczystsze osoby nigdy nie rozstają się z sodą oczyszczoną - możesz jej używać w każdym pomieszczeniu w domu. Dla łatwego czyszczenia całego pomieszczenia, posyp sodą oczyszczoną całą suchą kanapę i pozostaw na co najmniej dwadzieścia minut. Następnie, używając nasadki do odkurzacza, zmieć całą sodę oczyszczoną.

Ta metoda jest świetna do delikatnego odświeżenia i usunięcia ogólnych nieprzyjemnych zapachów z kanapy.

Opcja 2: Użyj ręcznego parownicy

Jeśli masz urządzenie do czyszczenia parą, napełnij je zalecanym środkiem czyszczącym. Jeśli masz zwierzęta domowe, zalecamy roztwór na bazie enzymów, który poradzi sobie z zapachami pozostałymi po dawnych wypadkach. Doskonałym zamiennikiem jest również ocet. Przesuń parownicę po poduszkach, ramionach i oparciu kanapy, mieszając w miejscach, w których widoczne są plamy. Pozostaw kanapę do wyschnięcia na powietrzu i w razie potrzeby powtórz czynność.

Upewnij się, że jest sucha

Jeśli zdecydowałeś się na czyszczenie na mokro, pamiętaj, aby zdjąć poduszki i pozwolić im wyschnąć przed ponownym położeniem ich na kanapie. Lekkie tkaniny można pozostawić na słońcu, aby przyspieszyć ten proces, ale pamiętaj, aby nie wymieniać poduszek, dopóki nie będą całkowicie suche, aby uniknąć rozwoju pleśni.

Jeśli czyszczenie kanapy nie jest jeszcze jedną z czynności w Twojej obecnej rotacji, czas ją do niej dodać. Czyszczenie kanapy pomoże jej przetrwać kolejne lata i sprawi, że będzie wyglądać i czuć się świeżo przed kolejnym seansem Netflix.

Zobacz