Stylowe wnętrza

Styl eklektyczny w aranżacji wnętrz – czym się charakteryzuje?

Ewelina Krajewska

Eklektyzm to bardzo charakterystyczna forma aranżacji wnętrz, w której mogłoby się wydawać, że poszczególne elementy kompletnie do siebie nie pasują. To mieszanie różnorakich konwencji znajdujących się ponad schematami. Jeśli ktoś nie chce wybierać banału, szuka indywidualnych form estetycznych to właśnie taka propozycja może się dla niego okazać odpowiednie.

Jak to się niekiedy mówi, w tym szaleństwie jest metoda. Czym wyróżnia się ten styl? To przede wszystkim bardzo charakterystyczne łącznie i mieszanie mebli ze sobą i różnych dodatków dekoracyjnych, które będą wywodzić się z różnorakich stylów. Oczywiście kluczową sprawą będzie zastosowanie takich połączeń, które będą się dobrze prezentować, nie będą robić wrażenia kiczu ani bałaganu.

Styl eklektyczny – w jakich wnętrzach?

Jeśli ktoś chce tworzyć estetykę w duchu eklektyzmu przy urządzeniu wnętrz to wydaje się, że takim prostym sposobem będzie łączenie elementów klasycznych z nowoczesnymi. Jest to jednocześnie taka aranżacja, co do której można powiedzieć, że będzie gustowna, ale także zróżnicowana i nie będzie trzeba się obawiać, że wyjdzie ona z mody. Można będzie dzięki temu elektronikę nowoczesną połączyć z estetyką klasyczną czy meblami w stylu ludwika. Nietypowe wazony czy malarskie dzieła mogą zostać połączone z meblami kolonialnymi czy etnicznymi. Styl taki będzie można zastosować albo całościowo, albo też zdecydować się na rozmieszenie takich elementów kontrastujących w formie, która będzie dotyczyć części naszego wnętrza.

Zobacz także : Hotel Cracovia - historia. Był to najnowocześniejszy hotel w Krakowie >>

Stylowa aranżacja wnętrza

Bez większych problemów będzie można przygotować formy eklektyczne w każdym pomieszczeniu w domu. W salonie będzie można zdecydować się na antyczne krzesło o rzeźbionej ramie czy gotycki żyrandol z dodatkiem minimalistycznych mebli i sprzętów elektronicznych. W kuchni taki styl może się objawić, jeśli zdecydujemy się na wprowadzenie do drewnianych tradycyjnych szafek urządzenia kuchenne, które będą ze stali nierdzewnej albo też dużych płaszczyzn chromowanych. W łazience biel będzie można przełamać przez zastosowanie takich rozwiązań w ramach których pojawią się elementy drewniane na podłodze i na ścianach. Tak naprawdę te możliwości jakie będziemy mieli są praktycznie nieograniczone i wyłącznie od nas zależy jak je wykorzystamy.

Do dopełnienia wystroju i funkcjonalności tego stylu wiele osób aranżuję wnętrze z wykorzystaniem tradycyjnych pieców z nadmuchem powietrza. Zainstalowanie takiego pieca we wnętrzu idealnie dopełni wnętrze w stylu eklektycznym. Więcej informacji o piecykach z nadmuchem znajdziesz na http://www.zagrzej.pl/piecyki-z-konwekcja-powietrza - Sprawdź sam >> 

Łączenie różnych form estetycznych nie jest niczym nowym, tak naprawdę z takich propozycji korzystano już w starożytności, gdzie filozofie były łączone, mieszane, dążyło się do łączenia różnych nurtów i obecnie jest to dalej wykorzystywane i realizuje się w stylu eklektycznym.

Zobacz