Aranżacja kuchni

Sekrety dekoracji, które zna stylistka IKEA (a których Ty nie znasz)

Ewelina Krajewska

Często jesteśmy oszołomieni niewymagającą wysiłku estetyką szwedzkich wnętrz - ich odlotowe wycieczki po domach nieustannie nas inspirują. Jak udaje im się tworzyć tak pełne osobowości przestrzenie przy użyciu zaledwie kilku prostych składników? Szwedzi mają talent do rozbierania wnętrz do gołych kości bez uszczerbku dla komfortu. Ale to, w czym Szwedzi są szczególnie mistrzowscy, to łączenie wysokiego z niskim. Kiedy dodają IKEA do kultowych mebli projektantów, wygląda to szalenie luksusowo i, ośmielamy się to powiedzieć, pożądanie. Aby dowiedzieć się, jak to robią, porozmawialiśmy z Pellą Hedeby z Still Inspiration.

Poznaj eksperta Pella Hedeby to szwedzka stylistka wnętrz, która jest bardzo obecna na Instagramie. Znana jest z przepięknych stylizacji i dekoracji w Lotta Agaton Interiors.

Hedeby stylizowała wiele wnętrzarskich sesji zdjęciowych dla bloga IKEA Livet Hemma, czyli Life at Home, więc jest dobrze poinformowana o różnych elementach i o tym, jak je stylizować w sposób elegancki i niewiarygodnie szykowny. W tej ekskluzywnej rozmowie, dzieli się swoimi sekretami stylizacji IKEA w domu, ulubionymi produktami szwedzkiego giganta oraz wskazówkami, jak osiągnąć minimalistyczny wygląd, który uwielbiamy.

MYDOMAINE: Co jest pierwszą rzeczą, o której myślisz podczas urządzania pokoju?

PELLA HEDEBY: Zaczynam od proporcji pomieszczenia i pożądanej funkcji. Nie powinno sprawiać wrażenia zagraconego i przesadnie umeblowanego, ale zapraszającego i wyważonego. Chcę osiągnąć wrażenie harmonii, stworzyć pomieszczenie, w którym ktoś będzie chciał przebywać przez długi czas.

MD: Jakie są trzy najważniejsze cechy, które powinien posiadać każdy pokój?

PH: Światło, przestronność i poczucie relaksu. Ważne jest, aby wykorzystać naturalne światło i tak zarządzać przestrzenią w pomieszczeniu, aby sprawiało ono wrażenie przewiewnego, a jednocześnie umiarkowanie przytulnego. Oświetlenie zawsze odgrywa dużą rolę w tym, jak dom będzie postrzegany. Niemniej jednak, obszary są wykorzystywane. To powinno czuć się naturalnie, aby poruszać się w pokoju. Odprężające uczucie osiągnięte w wyborze mebli, detali i tekstur. Naturalne materiały tworzą przyjemne, autentyczne uczucie.

Ważne jest, aby wykorzystać naturalne światło i tak zarządzać przestrzenią w pomieszczeniu, aby sprawiało ono wrażenie przewiewnego, a jednocześnie umiarkowanie przytulnego.

MD: Jak ważna jest przestrzeń? Jak wpływa ona na wygląd i samopoczucie?

PH: "Przestrzeń" ma ogromny wpływ na to, jak odbieramy dane pomieszczenie. Można osiągnąć pożądany wyraz, albo przewiewny i minimalistyczny, albo przytulny i zachęcający, po prostu poprzez elementy, które wybierzemy i dopasujemy do pomieszczenia.

Na przykład, sypialnia może być urządzona w ciemniejszych kolorach, aby uzyskać bardziej stonowane i przytulne wrażenie. To nie tylko meble, które decyduje, ale także schemat kolorów, które wybierasz. Pokój w całości w bieli z jasnymi odcieniami będzie wydawał się bardziej przestronny niż pokój w ciemnej kolorystyce.

MD: Jakie są Twoje ulubione sposoby na dodanie tekstury do pokoju?

PH: Jeśli chcesz urządzić pokój w duchu minimalizmu, tekstura jest wszystkim. Poprzez dodanie naturalnych elementów możesz osiągnąć prawdziwe przytulne uczucie, zamiast dekorować za pomocą większej ilości rzeczy, które wymagają twojej uwagi. Moim faworytem jest len, który nadaje wnętrzu relaksujący wygląd. Zmieszaj go z wełną i kożuchem, aby uzyskać prawdziwie naturalne odczucia. Te materiały, podobnie jak drewno, skóra i kamień, dobrze się noszą i z czasem nabierają pięknej patyny.

MD: Jakie są Pani ulubione kolory do pracy?

PH: Uwielbiam pracować z tonami, aby uzyskać harmonijny wyraz. Od bieli, szarości i naturalnych odcieni do ciemniejszych kolorów. Szaro-niebieskie, szaro-zielone i brązowe odcienie mogą być szalenie piękne w odpowiednim kontekście, a następnie dodać czerń dla graficznego kontrastu. Unikam jaskrawych kolorów i wzorów, gdy nie pasują one do mojej osobowości.

MD: Jakie są Twoje ulubione elementy z IKEA, z którymi pracujesz i dlaczego?

PH: Zawsze zaczynam od prostych podstaw, gdy dekoruję. Dlatego moimi ulubionymi przedmiotami są przedmioty codziennego użytku o ponadczasowym, prostym wzornictwie. Materiały powinny sprawiać wrażenie uczciwych, a ja unikam plastikowych detali. W ciągu ostatniego roku mieliśmy szczęście mieć kolekcję Ilse Crawford Sinnerlig z IKEA. Ceramika jest klasyką przyszłości. Uwielbiam dekorować jej rustykalny, ręcznie robiony wygląd, aby dodać osobistej ekspresji. To idealny, prosty element wystroju.

Inne moje ulubione produkty z asortymentu IKEA to naturalne dywaniki Lohals, solidna lampa Aröd, proste stoły Lerberg oraz lniana tkanina Aina. Ta tkanina ma wspaniałą fakturę, która po praniu staje się jeszcze piękniejsza.

MD: Wielu z naszych czytelników jest wielkimi fanami IKEA. Jakie masz wskazówki, jak stylizować meble z IKEA w domu?

PH: Użyj najprostszych produktów bazowych i dodaj osobisty akcent. Na przykład, dodaj rustykalny, stary blat do kozła Lerberg; umieść marmurowy blat na regale Bestå, aby uzyskać luksusowy wygląd; pomaluj stołki Frosta i pozwól im z czasem nabrać ładnej patyny; wypierz i wytrzyj tkaninę Aina, a następnie użyj jej jako koca na łóżku lub kanapie, aby uzyskać delikatną strukturę.

MD: Jak możemy zminimalizować bałagan, aby osiągnąć ten minimalistyczny wygląd?

PH: Oczyść. Następnie zastanów się, czego naprawdę potrzebujesz, zanim kupisz coś nowego. Rozbierz pokój i wstrzyknij jednokolorowe tekstylia, aby uzyskać spokojne wrażenie. Wykorzystaj przestrzeń do przechowywania, aby ukryć rzeczy, które w przeciwnym razie piętrzą się. Pozwól szafkom na przechowywanie wtopić się w ścianę, malując je na ten sam odcień. Na przykład szafki z serii IVAR można łatwo pomalować, ponieważ mają czystą drewnianą powierzchnię. Inną prostą wskazówką jest grupowanie przedmiotów dekoracyjnych w martwe natury i ciekawe dekoracje zamiast rozrzucania ich po całym domu.

MD: Jaka jest Twoja osobista filozofia dekoratorska?

PH: Staję się coraz bardziej świadoma swoich wyborów, zarówno jeśli chodzi o modę, wystrój wnętrz, jak i inne zakupy w życiu codziennym. Musimy myśleć w sposób bardziej zrównoważony i z pewnością nie potrzebujemy więcej rzeczy. Dlatego wszystko, co kupuję, musi mieć dla mnie wartość - musi być zarówno estetyczne, jak i użyteczne. Moim celem jest osiągnięcie prostoty. Bardzo lubię moje ekologiczne kożuchy, które zbierałam przez lata. Używam ich na krzesłach, kanapie lub jako małych dywanów, aby stworzyć przytulny dom z naturalnym klimatem. Każda skóra ma swój własny wyraz.

Więcej znajdziesz na: http://poliplast.pl

Zobacz