Aranżacja kuchni

Prawdziwa historia stojąca za niesłabnącą popularnością IKEA, według eksperta

Ewelina Krajewska

Trendy mogą przychodzić i odchodzić, ale jedno jest pewne: siła IKEA zawsze będzie zwyciężać. Jako jedno z najpopularniejszych miejsc, w których można kupić eleganckie, skandynawskie meble, IKEA doskonale pasuje do oszczędnej estetyki, jaka panuje obecnie w domach. I choć IKEA wydaje się niezaprzeczalnie aktualna, marka została założona w 1943 roku. Mic drop.

W branży, która nieustannie wita nowe trendy, nowe produkty i marki skierowane bezpośrednio do konsumentów, znalezienie firmy, która pozostaje aktualna od prawie 80 lat jest odpowiednikiem szukania igły w stogu siana. (Albo serwetka w niebiesko-żółtej torbie wypełnionej gadżetami z IKEA, twoja decyzja).

Więc co się dzieje? Co sprawia, że IKEA jest w stanie przetrwać próbę czasu? Według Paco Underhilla, autora i założyciela firmy badawczej Envirosell, przyjazność dla użytkownika odgrywa dużą rolę w długoterminowym sukcesie firmy.

Spotkaj się z ekspertem Paco Underhill, autor i założyciel firmy Envirosell, zajmującej się badaniem strategii detalicznych i sposobów, w jakie ludzie zachowują się w sklepach.

"To sklep dla entuzjastów D.I.Y." - mówi - "To sklep dla entuzjastów D.I.Y.".

Dziś istnieje mnóstwo usług, które zbudują Twoje meble za uczciwą, przystępną cenę; jednak nie zawsze tak było. Jak wyjaśnia Underhill, w Skandynawii zlecenie komuś wykonania mebli było dość kosztowne - IKEA dała swoim klientom możliwość rezygnacji z pośrednika. Meble IKEA są nie tylko łatwe do zbudowania, ale jest też wiele sposobów, by nadać im indywidualny wygląd.

Underhill dodaje, że IKEA uprościła cały proces zakupów, wypełniając witrynę swojego sklepu realistycznymi makietami. Zamiast wybierać produkt z katalogu lub strony internetowej i mieć nadzieję, że będzie pasował do twojej przestrzeni, możesz dokładnie zobaczyć, jak dany mebel lub dodatek będzie wyglądał w towarzystwie innych przedmiotów.

Oczywiście, nie szkodzi, że elegancka skandynawska estetyka IKEA wygląda dobrze i jest praktyczna.

"Meble nie mają wgłębień i skosów, co znacznie ułatwia ich czyszczenie" - mówi Underhill.

Ale być może największą tajemnicą stojącą za IKEA jest to, w jaki sposób IKEA pozostała tak popularna. To znaczy, ten sklep wydawał się być niewzruszony podczas rozwoju Amazona i firm typu direct-to-consumer. Underhill twierdzi jednak, że IKEA podąża z duchem czasu na swój własny sposób, upraszczając proces instruktażu i sprawiając, że te osławione wystawy sklepowe stają się bardziej znośne. Oczywiście, jeśli chcesz uniknąć hipnotyzującego rozkładu sklepu, zawsze możesz przejrzeć ofertę IKEA online i urządzić swój dom z wygodnej kanapy.

Underhill przekonuje, że IKEA podąża z duchem czasu na swój własny sposób, upraszczając proces instruktażu i sprawiając, że te osławione układy sklepów stają się bardziej znośne.

Z kolei dzisiejsze sklepy stacjonarne wzięły nawet przykład z podręcznika IKEA. Tak, mówimy tu o restauracjach. W ciągu ostatnich kilku lat każdy sklep, od Restoration Hardware, przez Nordstrom, po Bergdorf Goodman, poprawił swoje doświadczenie zakupowe poprzez dodanie barów i restauracji. Podczas gdy te dodatki zręcznie zachęcają klientów do jednoczesnego spożywania przekąsek, popijania i robienia zakupów, nie zapominajmy, że IKEA karmi swoich gości od lat.

"Zachęca ludzi do spróbowania czegoś, czego nigdy wcześniej nie jedli, na przykład szwedzkich klopsików, i może nawet przekonać cię do zjedzenia obiadu trochę wcześniej," mówi Underhill.

Zobacz