Aranżacja kuchni

Nowoczesna kuchnia – jak powinna wyglądać?

Ewelina Krajewska

Kuchnia jest centrum życia rodziny i gości. Każda impreza prędzej czy później się tam przenosi, to tam odbywają się rodzinne narady i ważne rozmowy. Dlatego warto postarać się, urządzając swoją kuchnię. Jak zrobić to w zgodzie z najnowszymi trendami?

Wygoda i ergonomia

Z kuchni korzysta każdy. Dlatego warto przede wszystkim skupić się na dopasowaniu jej do potrzeb domowników, wygląd odsuwając na dalszy, choć nie ostatni plan. Blaty muszą być odpowiednie dla wzrostu poszczególnych domowników, dla każdego powinno się też znaleźć miejsce do siedzenia. Warto przemyśleć umiejscowienie przedmiotów i sprzętów tak, by były łatwo dostępne. Zastanowić się, czy bardziej potrzebujemy blendera czy miksera, jak często będzie używany piekarnik? Od tego należy wyjść, chcąc urządzić naprawdę nowoczesną kuchnię.

Im mniej, tym więcej

W nowoczesnej zabudowie kuchennej króluje prostota i przestrzeń. Meble mają gładkie fronty, są niemal ascetyczne i proste. Nic nie stoi na wierzchu i nie zbiera kurzu. W środku mebli kryją się dobrze przemyślane, funkcjonalne uchwyty, stojaki, półki. Stawiamy na niebanalne, przydatne i ułatwiające życie rozwiązania. Kosze cargo, narożne szafki z obrotowymi półkami, systemy przechowywania. Jak prezentuje się kwestia koloru?

Aranżacja nowoczesnej kuchni

Kolor przełamuje surowość form. Jest wyrazisty, ale nie pstrokaty, zwykle dominuje jedna barwa, być może w różnych odcieniach. Warto wykorzystać kolor w dodatkach czy pomalować nim ściany – o wiele łatwiej będzie go zmienić, niż gdybyśmy zdecydowali się na barwne meble. Urządzanie kuchni powinno być sztuką kompromisu pomiędzy jej użytkownikami.

Kolorowe dodatki

Aby przełamać nieco minimalistyczną surowość kuchni, warto wprowadzić do niej niebanalne dodatki. Miseczki w stylu retro czy ciekawe oświetlenie LED to indywidualne akcenty, które pozwolą poczuć się w kuchni naprawdę przytulnie. Dobrym pomysłem jest także wprowadzenie kompletu akcesoriów w jednym, przykuwającym wzrok wzorze, na przykład w szachownicę lub orientalne wzorek. Coraz więcej osób dysponujących dużą kuchnią decyduje się też na wyspę – wygodny blat roboczy na środku kuchni.

Sprzęt AGD

Wygląd kuchni współtworzy także sprzęt AGD. Lodówki czy zmywarki występują dziś w tak wielu wersjach estetycznych, że można je bez trudu dopasować do zestawu mebli. Warto stawiać na ekonomiczne, energooszczędne sprzęty, wykonane w duchu innowacyjnych technologii. Dzięki temu można zaoszczędzić mnóstwo czasu i pracy w kuchni. Urządzaniu tego pomieszczenia powinna przyświecać idea jednoczesnej funkcjonalności, jak i estetyki.

Zobacz