Poradnik wnętrzarski

Jak wyłożyć łazienkę płytkami

Ewelina Krajewska

Płytki są popularnym wyborem do łazienek. Są one nie tylko wystarczająco odporne, aby zabezpieczyć się przed pleśnią, przeciekami i wnikaniem wody, ale również wytrzymają próbę czasu.

Kafelkowanie łazienki może być trudne, ale dla doświadczonego majsterkowicza, wyniki mogą być niesamowite. Po zmierzeniu łazienki i wiesz, ile płytek będziesz potrzebował, aby zakończyć pracę, wtedy jesteś gotowy, aby uzyskać płytki zamontowane.

Jeśli uważasz się za coś w rodzaju profesjonalisty DIY, możesz pomyśleć o samodzielnym montażu płytek łazienkowych. Skorzystaj z naszego obszernego przewodnika eksperta dotyczącego układania płytek w łazience.

PRZYGOTOWANIE

Umyj lub wytrzyj ściany wilgotną szmatką z detergentem, usuwając tłuszcz z powierzchni, ponieważ może on mieć szkodliwy wpływ na klej. Upewnij się, że powierzchnie są całkowicie suche przed rozpoczęciem układania płytek. Większość płytek ceramicznych można układać zarówno na betonie, jak i na podłogach drewnianych. W przypadku podłóg drewnianych konieczne będzie uprzednie przymocowanie do nich warstwy sklejki. Podłogi betonowe powinny być równe i wypoziomowane. Jeśli Twoja nie jest, to najpierw zastosuj masę samopoziomującą i pozostaw na noc do całkowitego wyschnięcia.

MATERIAŁY

 • Taśma miernicza
 • Ołówek
 • Paca do kleju
 • Podkładki pod płytki
 • Poziomica
 • Obcinak do płytek
 • Klej do płytek
 • Fuga do płytek
 • Gogle ochronne
 • Rozdzielacz do fug
 • Szczypce
 • 2-3 odcinki drewna (co najmniej 2m)

JAK UKŁADAĆ PŁYTKI W ŁAZIENCE

płytki

Planowanie i wyznaczanie

Najpierw zaplanuj rozmieszczenie płytek. W przypadku płytek podłogowych zacznij od drzwi łazienki i narysuj ołówkiem pionową linię od wejścia do drugiej strony pomieszczenia, a następnie ułóż wzdłuż tej linii rząd płytek z odstępami między nimi. Gdy dojdziesz do przeciwległej ściany, prawdopodobnie ostatnia przestrzeń nie będzie wystarczająco duża, aby zmieścić całą płytkę.

Połóż swój kawałek drewna obok rzędu płytek i zaznacz górną i dolną krawędź każdej płytki, w tym odstępy między płytkami. Będzie to służyć jako przewodnik do pomiaru wszystkich płytek przeciwko.

Jeśli masz inny rozmiar przestrzeni po drugiej stronie pokoju, to możesz dostosować oryginalną linię płytek, aby skorygować problem.

Możesz przyjąć podobne podejście do planowania płytek ściennych:

W taki sam sposób, jak w przypadku płytek podłogowych (opisanych powyżej) utwórz drewniany przymiar do płytek ściennych, aby zmierzyć pionowe linie dla ścian.

Zmierz wysokość ściany, a następnie podziel ją przez dwa i zaznacz ten punkt na ścianie. Używając drewnianego przymiaru do płytek, zaznacz górną i dolną krawędź płytki od tej linii do dołu ściany. Jest prawdopodobne, że ostatnia część ściany nie będzie miała miejsca na pełnowymiarową płytkę.

Jeśli wielkość przestrzeni jest mniejsza niż pół płytki, przenieść punkt wyjścia albo w górę lub w dół o pół płytki, aby pomieścić dla dolnej granicy być co najmniej pół płytki.
Używając poziomicy, zaznacz poziomą linię na dole tego, co będzie najniższym rzędem pełnych płytek na ścianie.

Fix prosty kawałek drewna do ściany, w dolnej części, gdzie najniższy rząd pełnych płytek będzie. Pomoże to wesprzeć rzędy płytek, gdy są one zamontowane w pozycji, zapobiegając ich przesuwaniu się z miejsca. Zostanie on usunięty przed przystąpieniem do mocowania przyciętych płytek do ściany.

Następnie, używając przymiaru do płytek drewnianych, zacznij od tej linii, aby zaznaczyć, gdzie będą zaczynać się i kończyć płytki, w tym płytki cięte, na całej wysokości pomieszczenia.

Użyj przymiaru do zaznaczenia pozycji płytek ściennych, zaczynając od kawałka drewna na dole ściany.

Przycinanie płytek ściennych

Zaznacz płytkę w miejscu, w którym ma być przycięta i trzymając prostą krawędź na linii cięcia, poprowadź wzdłuż niej przecinak do płytek, aby je przyciąć. Ważne jest, aby używać okularów ochronnych przez cały czas, gdy używasz przecinarki do płytek.

Gdy jesteś gotowy do cięcia płytki, umieść ją na desce, upewniając się, że punktacja jest bezpośrednio zgodna z prostą krawędzią deski. Przyciśnij płytkę wzdłuż linii cięcia. Możesz użyć szczypiec do cięcia wzdłuż linii punktacji, jeśli płytka jest bardzo wąska lub ma zakrzywiony kształt.

Teraz jesteś gotowy do układania płytek!

Układanie płytek na podłodze

Używając ręcznika do kleju, rozprowadź równomierną ilość kleju na małej powierzchni - około 3m na 3m. Paca powinna pozostawić małe grzbiety w kleju.

Zamocuj płytki na swoim miejscu. Użyj podkładek dystansowych pomiędzy poszczególnymi płytkami, aby zapewnić ich równomierne rozmieszczenie. Po zamocowaniu rzędu na miejsce, użyj poziomicy, aby upewnić się, że płytki są równe. Jeśli okaże się, że nie są one równe, wystarczy umieścić kawałek drewna nad podniesioną płytką i mocno dobić na miejsce za pomocą gumowego młotka.

Alternatywnie, jeśli jedna płytka jest zbyt niska, trzeba będzie podnieść ją z pozycji i ponownie nałożyć klej przed jej zastąpieniem.

W przypadku przyciętych płytek na krawędziach podłogi, klej należy rozprowadzić na tylnej stronie przyciętej płytki, a nie na podłodze, a następnie zamontować na miejscu, używając podkładek dystansowych, tak jak poprzednio.

Po ułożeniu wszystkich płytek podłogowych pozostaw klej do całkowitego związania. Czas potrzebny na to, aby klej się związał, zależy od rodzaju używanego kleju oraz od tego, ile go nałożono.

Instrukcje na produkcie doradzi, jak długo trzeba zostawić go do wyschnięcia - ale ogólnie rzecz biorąc, większość klejów będzie potrzebować pełnej 24 godzin do wyschnięcia przed to jest bezpieczne, aby rozpocząć fugowania.

Dostępnych jest wiele różnych rodzajów fug, więc upewnij się, że masz odpowiednią do swoich płytek. (Jeśli nie jesteś pewien, zawsze służymy radą!).

Układanie płytek na ścianach

Zaczynając od dołu ściany, gdzie zamontowano kawałek drewna, rozprowadź klej za pomocą rozsiewacza do kleju i ustaw pierwszą płytkę na swoim miejscu - wyrównując ją z wcześniej wykonanymi znakami.

Mocno dociśnij płytkę do kleju i ustaw następną, używając podkładek dystansowych (w taki sam sposób jak przy montażu płytek podłogowych), aby zapewnić równomierne rozmieszczenie płytek.
Kontynuuj, rząd po rzędzie, upewniając się, że każda linia płytek jest prawidłowo wyrównana w pionie i poziomie. Drewno zapewni, że płytki nie będą się wysuwać z linii - należy je trzymać na miejscu do czasu pełnego wyschnięcia kleju. Następnie można usunąć drewno i dopasować przycięte płytki wzdłuż dolnej krawędzi podłogi.

W podobny sposób jak w przypadku płytek podłogowych, przytnij każdą płytkę do obramowania indywidualnie i rozprowadź klej bezpośrednio na tylnej stronie przyciętej płytki przed zamocowaniem jej w odpowiednim miejscu.
Gdy klej całkowicie wyschnie, można przystąpić do fugowania.

Fugowanie

Aby wymieszać zaprawę, postępuj zgodnie z instrukcjami podanymi na opakowaniu zaprawy. Następnie za pomocą ściągaczki (z gumową krawędzią) równomiernie wypełnij krawędzie płytek, dociskając fugę, aby uszczelnić wszystkie połączenia. Po nałożeniu fugi można ją wygładzić, przesuwając małym prętem po złączach, gdy fuga jest jeszcze mokra.

Dobrym pomysłem jest praca na małych, możliwych do wykonania powierzchniach, aby zapewnić sobie możliwość usunięcia nadmiaru fugi, gdy jest ona jeszcze mokra.

Pozostaw fugę na 10-15 minut, a następnie, używając wilgotnej gąbki, przetrzyj każdą płytkę w dół, aby usunąć fugę z powierzchni płytki - jest to szczególnie ważne w przypadku płytek z fakturą, gdzie fuga może znajdować się w rowkach na powierzchni płytki. Odczekaj pięć minut, a następnie powtórz czynność. Po upływie kolejnej godziny, wypoleruj płytki suchą szmatką lub ścierką.

Zobacz