Jak wyhodować paproć z ptasiego gniazda
Paproć ptasie gniazdo, znana także jako paproć gniazdowa lub Asplenium nidus, to doskonała, łatwa w uprawie roślina domowa, która nada pomieszczeniu elegancki, tropikalny wygląd. Paproć ta charakteryzuje się falistymi, lancetowatymi liśćmi wyrastającymi z centralnej rozety na wysokość dwóch do trzech stóp, a nie jak u innych paproci - pierzastymi liśćmi. Jest to także epifit (rośnie na innych roślinach): W warunkach naturalnych paproć tę można znaleźć na skrzyżowaniach gałęzi drzew w dżungli.
Odmiany tej paproci można spotkać w miejscowym ogrodzie lub szkółce. Ze względu na swój wznoszący się ku górze wzrost, paprocie z rodziny astrowatych stanowią uroczą ozdobę wiszącego kosza lub doniczki z makramą. Nie kwitną, ale ich rozetowy kształt z pofalowanymi liśćmi sprawia, że ta roślina domowa jest szykownym dodatkiem do Twojej kolekcji.
- Nazwa botaniczna: Asplenium nidusNazwa zwyczajowa: Paproć ptasie gniazdo, paproć gniazdowaTyp rośliny: BylinaDojrzała wielkość: Wysokość: 2-5 stópSłonecznienie: Średnie do jasnego, światło pośrednie, miejscami cieńTyp gleby: Dobrze przepuszczalna ziemia doniczkowaPH gleby: 5,0 do 5,5Toksyczność: Nietoksyczna
Jak dbać o paproć "Ptasie gniazdo
Paproć ptasie gniazdo będzie najlepiej rosła w stale wilgotnej glebie. Ta odporna roślina jest łatwa w uprawie, a jeśli mieszkasz w szczególnie wilgotnym miejscu, można ją nawet zasadzić wewnątrz starej kłody (tak jak rośnie w naturze). Aby uzyskać najlepsze warunki, paproć należy zasadzić w ziemi doniczkowej bogatej w mech torfowiec i perlit.
Należy regularnie sprawdzać, czy ziemia jest równomiernie wilgotna, ale nie mokra. Mniej więcej co 1-2 tygodnie podlewaj roślinę na brzegach, a nie bezpośrednio w centralnej rozecie. Jeśli paproć jest silnie oświetlona, należy ją podlewać częściej niż w miejscach zacienionych.
Ważne jest, aby nie nawozić nadmiernie paproci z ptasich gniazd. Wiosną i latem (mniej więcej od kwietnia do września) dwa do trzech razy w ciągu sezonu wegetacyjnego należy zastosować półsilny płynny nawóz do roślin domowych.
Jeśli paproć z ptasiego gniazda przerosła swoją doniczkę lub stała się niestabilna na drewnianej podstawie, nadszedł czas na przesadzenie. Prawdopodobnie wystarczy zapewnić jej nowy dom co dwa, trzy lata lub gdy na powierzchni podłoża pojawią się korzenie.
Paprocie ptasie gniazda należy przesadzać wiosną. Należy wybrać większą doniczkę lub po prostu przyciąć korzenie (co pobudza je do nowego wzrostu) i zastosować nową mieszankę doniczkową w tym samym pojemniku. Należy zachować ostrożność przy odrywaniu paproci od starych pni podporowych: Pomóż jej uchwycić się nowej drewnianej podstawy za pomocą tymczasowych belek podporowych, dopóki nie nauczy się trzymać.
Najlepsze warunki uprawy
Aby z powodzeniem uprawiać paprocie ptasie gniazda, spróbuj zasymulować w swoim pomieszczeniu ich naturalne warunki wzrostu - las tropikalny. Oznacza to ciepłe powietrze o wysokiej wilgotności i półcień lub światło pośrednie.
Wybierz miejsce, w którym temperatura w nocy nie spada poniżej 60 stopni. 70-80 stopni to najlepszy przedział dla bujnej, zdrowej rośliny. Jeśli paproć znajduje się na zewnątrz w cieniu, wokół jej podstawy należy rozłożyć grubą warstwę ściółki, aby zapewnić jej odpowiednią wilgotność. W pomieszczeniach zamkniętych umieść paprotkę w łazience, gdzie para wodna z prysznica zwiększy wilgotność powietrza.
Ponieważ rośliny te wymagają dużej ilości wilgoci, należy zapewnić paprociom dodatkowe bodźce, podlewając je mgiełką lub stawiając doniczkę na tacy z kamykami z odrobiną wody. Parująca woda doda wilgoci do powietrza (upewnij się, że doniczka znajduje się powyżej linii wody). Innym rozwiązaniem jest umieszczenie paproci w towarzystwie innych tropikalnych roślin domowych, takich jak bromeliady, pothos lub rośliny modlitewne, a następnie uruchomienie w pobliżu nawilżacza powietrza, który pomoże utrzymać odpowiednią wilgotność wszystkich roślin. Paprocie ptasie gniazda dobrze radzą sobie także w terrariach i szklarniach, dzięki zamkniętym systemom utrzymującym wilgoć i wilgotność.
Jeśli chodzi o światło, paprocie z gniazda ptasiego dobrze radzą sobie w miejscach częściowo zacienionych lub pośrednio nasłonecznionych. Okno wychodzące na północ lub wschód, gdzie światło jest słabsze, może zapewnić idealne warunki. Miejsca z większą ilością światła spowodują, że liście paproci będą się bardziej marszczyć, natomiast paprocie słabiej oświetlone będą rosły bardziej płasko.
Unikaj wystawiania paproci na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, z wyjątkiem słabszego światła porannego w oknie wychodzącym na wschód.
Odmiany paproci ptasie gniazdo
Pospolita paproć Asplenium nidus, którą można spotkać w większości szkółek, przypomina liście bananowca, a w swoim naturalnym środowisku rośnie na palmach. Niektóre odmiany, takie jak paproć gałązkowa skrętolistna, zostały wyhodowane tak, aby uwydatnić różne aspekty ich pofalowanych, wstęgowatych liści. Głęboko zielona odmiana Asplenium nidus 'Cobra' (paproć kobry) ma zaokrąglone liście z głębokimi, wzniesionymi ku górze falami, które przypominają klasyczny wygląd węża.
Asplenium australasium (paproć krucze gniazdo) to wyjątkowa odmiana o cienkich liściach, które na końcach zwijają się ku środkowi. Kilka odmian zostało sklasyfikowanych jako zagrożone: Asplenium serratum, znana jako dzika paproć ptasie gniazdo, jest rzadko spotykana w środowisku naturalnym i w szkółkach. Asplenium antiquum jest również zagrożona w rodzimym środowisku wschodnioazjatyckim, ale występuje powszechnie w wielu ogrodach amerykańskich. Ta odmiana jest znana z jasnozielonego koloru o falistych brzegach.
Jak rozmnażać paproć z gniazda ptasiego przez zarodniki?
Paprocie z ptasich gniazd są trudne do rozmnażania. Nie tworzą one młodych roślin w formie odrostów, jak ma to miejsce w przypadku wielu sukulentów, a nowe rośliny nie wyrastają z sadzonek liściowych lub łodygowych. W przeciwieństwie do innych podobnych gatunków, paproci z gatunku ptasiego gniazda nie można dzielić.
Paprocie ptasie gniazdo, podobnie jak wiele innych paproci, rozmnażają się raczej za pomocą zarodników, które znajdują się w maleńkich osłonkach na spodniej stronie liści. Aby rozmnażać z zarodników, należy poczekać, aż staną się szerokie i rozmyte, a następnie ostrożnie je wyjąć i umieścić w papierowej torebce, aby poczekać, aż zbierze się ich więcej. Następnie należy posypać nimi doniczkę z mchem sphagnum i umieścić ją w naczyniu z wodą. Wystarczy przykryć doniczkę przezroczystą torbą, umieścić ją w ciepłym, zacienionym miejscu i odczekać 4-6 tygodni, aż zarodniki wykiełkują.
Najczęstsze problemy z uprawą
Zbyt duża ilość światła może powodować żółknięcie liści paproci ptasiego gniazda. W takim przypadku należy odciąć chore liście u nasady za pomocą czystego, ostrego noża ogrodniczego i przenieść roślinę w bardziej zacienione miejsce, z dala od bezpośredniego nasłonecznienia.
Jeśli liście są bladozielone lub brązowe, roślina może nie otrzymywać wystarczającej ilości wody. Upewnij się, że gleba, na której rośnie paproć, jest równomiernie wilgotna, a także zwiększ wilgotność powietrza w pomieszczeniu za pomocą nawilżacza lub codziennego zraszania, aż roślina powróci do zdrowego, zielonego stanu.