Jak urządzić wnętrze w stylu Hampton?

Styl Hampton, niosący ze sobą delikatną, morską bryzę i miękkość piasku, pochodzi z północnego wybrzeża Long Island. Charakteryzuje go wakacyjna nonszalancja, naturalne materiały, mało nasycone kolory i klimat leniwego, wolno płynącego czasu. Co jeszcze kryje się pod pojęciem „styl Hampton” i jak to osiągnąć?
Co charakteryzuje ten styl?
Dom urządzony w stylu Hampton to duża doza urlopowego luzu w połączeniu z materiałami dobrej jakości. Obowiązkowym elementem są białe, drewniane okiennice wewnętrzne z żaluzjami, które mogą w zależności od potrzeb ograniczać dopływ światła lub zatrzymywać we wnętrzu ciepło. Takie okiennice nazywane są shuttersami. Dominują barwy marynistyczne, przywodzące na myśli statki, fale morskie i niebo: błękity, szarości, biele, granaty i czerwone, wyraziste akcenty. Nic nie powinno błyszczeć nowością – przeciwnie, kolory w stylu Hampton są przytłumione, szarawe, nienachalne. Sztuką tworzenia tego stylu jest łączenie ze sobą pozornie niepasujących elementów, by stworzyć klimat rodem z urlopowego domku.
Pomysłowość
Aby stworzyć wnętrze w tym stylu, wystarczy często podarować nowe życie starym przedmiotom. Meble wypoczynkowe pokryć lnianymi pokrowcami, parkiet z drewna wybielić lakierem. Sprawdzą się wszelkie łatwo dostępne, niedrogie akcesoria z naturalnych materiałów – sznurki jutowe splecione w marynarskie węzły, bawełniane tkaniny, lampiony, muszle, kawałki rybackich sieci, zdjęcia w drewnianych ramkach.
Stylem Hampton można się świetnie bawić, tworząc coś z niczego, a wszystko to w klimacie morskim i wakacyjnym. Wełniany pled, bujany fotel, hamak – to wszystko sprawdzi się wręcz idealnie.
Hampton, a poszczególne wnętrza
W kuchni w stylu Hampton sprawdzą się przeszklone witryny na zastawę, najlepiej w kolorach biało – błękitnych. Kuchnia to miejsce spotkań, wspólnych posiłków, gotowania, jak na wiecznym urlopie. Styl Hampton sprawdza się także w salonie i pokoju dziecięcym, jest pełen spokojnych barw i marzycielskich akcentów. Z kolei do sypialni warto przenieść lniane, bawełniane i plecione tkaniny, które dodadzą przytulności. Wielką zaletą tego stylu jest łatwość osiągnięcia preferowanych efektów – często wystarczy rozejrzeć się i tchnąć nowe życie w stare sprzęty i pomieszczenia.