Aranżacja kuchni

Jak uprawiać rośliny cyklamen (Sowbread)

Ewelina Krajewska

Cyklamen (Cyclamen persicum) to jedna z najpiękniejszych kwitnących roślin domowych. Znane również jako cyklamen florystyczny, są łatwe w pielęgnacji i rosną eleganckie, jaskrawo kolorowe kwiaty na tle uroczych, sercowatych liści w jasno- i ciemnozielone wzory. Te atrakcyjne rośliny mają długą historię z ludźmi, pochodzące z Bliskiego Wschodu, Morza Śródziemnego i południowej Europy. Od dawna uważane przez Europejczyków za lecznicze, były często sadzone w pobliżu miejsc kultu jako symbol głębokiej, trwałej miłości i oddania, ponieważ bulwiaste korzenie dzikich odmian cyklamenów mogą być dzielone i sadzone wielokrotnie.

Dziś cyklameny są cenione jako ozdobne rośliny domowe, które kwitną zimą i są często podarowywane jako prezenty świąteczne. Chociaż te należące do rodziny wiesiołkowatych rośliny zazwyczaj wyrzuca się po tym, jak ich sezonowe kwiaty zwiędną, to przy odpowiedniej pielęgnacji można sprawić, że będą kwitły rok po roku.

    Nazwa botaniczna: Cyclamen persicumNazwa zwyczajowa: Cyclamen, SowbreadRodzaj rośliny: BylinaDojrzała wielkość: 6 do 9 cali wysokości i szerokościSłonecznienie: CzęścioweTyp gleby: Dobrze odsączone gleby pH: 5.5Toksyczność: Toksyczny

Odmiany roślin

Cykl kwitnienia cyklamenów rozpoczyna się jesienią, gdy pojawiają się różowe, czerwone, białe lub bladofioletowe kwiaty. Cyklameny florystyczne, które pochodzą od dzikich cyklamenów perskich, są zazwyczaj dostępne jako rośliny domowe i dorastają do około 1 stopy wysokości.

Dzikie lub odporne odmiany, takie jak sowbread (C. coum), bluszczolistny cyklamen (C. hederifolium), i cyklamen neapolitański (C. neapolitanum) dostać się do około sześciu cali wysokości i są uprawiane jako wieloletnie rośliny ogrodowe na zewnątrz.

Najlepsze warunki uprawy dla cyklamenów

Prawdopodobnie zobaczysz cyklameny w sklepach i szkółkach roślin od wczesnej jesieni do wczesnej zimy. Ich okres kwitnienia może trwać nawet osiem tygodni, zwykle w grudniu i styczniu. Wybierając okaz, dokładnie sprawdź, czy nie ma otwartych kwiatów i wybierz roślinę z wieloma nieotwartymi pąkami, co zapewni ci dłuższy okres kwitnienia.

Gdy kwiaty cyklamenu przekwitną, usuń martwe kwiaty, aby ułatwić otwieranie nowych pąków.

Po przywiezieniu rośliny do domu, umieść ją w miejscu z dużą ilością jasnego, pośredniego światła i w chłodnej temperaturze. Po kwitnieniu przenieś cyklamen do zacienionego, ciemnego miejsca. Uważaj, aby cyklamen nie dostał się w ręce Twoich zwierząt domowych, ponieważ jest toksyczny dla kotów i psów.

W przeciwieństwie do wielu roślin domowych, cyklameny najlepiej radzą sobie w chłodniejszych temperaturach nocnych, najlepiej w okolicach 40 stopni, chociaż mogą przetrwać w nocy nawet w temperaturze 65 stopni. Rozważ trzymanie cyklamenów w nieogrzewanej części domu, aby jak najlepiej symulować te warunki. Chłodne temperatury mogą wydłużyć okres kwitnienia nawet o dodatkowe dwa miesiące.

Pielęgnacja rośliny

Podczas kwitnienia, cyklamen potrzebuje troskliwej opieki. Karmić go z nawozem roślin domowych co 2 tygodnie i podlewać często, aby utrzymać glebę stale wilgotne.

Kiedy kwitnienie zatrzyma się późną zimą, roślina przejdzie w stan spoczynku i zacznie tracić liście. Wiosną podlewaj ją bardzo oszczędnie. Gdy nadejdzie lato, przenieś cyklamen do ciepłego i ciemnego lub zacienionego miejsca w domu i całkowicie przestań podlewać na dwa do trzech miesięcy.

Ciepły okres spoczynku to dobry czas na przesadzanie, które powinno odbywać się mniej więcej co dwa lata. Wypełnij doniczkę o jeden rozmiar większą standardową ziemią doniczkową i przesadź bulwę, upewniając się, że poziom gleby wokół bulwy w nowej doniczce jest taki sam jak w starej.

Późnym latem możesz wznowić podlewanie cyklamena, uważając, aby za pierwszym razem głęboko namoczyć roślinę. Przenieś go z powrotem do nieogrzewanego lub chłodnego miejsca w domu z jasnym światłem. Wkrótce powinieneś zobaczyć nowe liście wyłaniające się z rośliny. Jeśli dobrze zadbałeś o roślinę i zapewniłeś jej odpowiednie warunki, zimą znów zakwitnie dla Ciebie.

Najczęstsze problemy z uprawą

Jeśli dopuścisz do wyschnięcia gleby, gdy roślina jest w trakcie kwitnienia, kwiaty mogą obumrzeć. Z drugiej strony, jeśli roślina dostanie zbyt dużo wody, liście zaczną opadać. Cyklameny wolą glebę wilgotną, ale nie bagienną.

Jak rozmnażać cyklamen

Niestety, kwiatowy cyklamen nie może być rozmnażany z podziału bulw, jak odporne gatunki cyklamenów, które są zwykle uprawiane jako odkryty byliny, może być. Przecięte strony bulwy zazwyczaj nie goją się prawidłowo, a bulwy po prostu gniją po posadzeniu.

W handlu cyklamen kwiatowy jest rozmnażany przez nasiona, które muszą być sadzone w określonych warunkach oświetlenia i temperatury około 18 miesięcy do dwóch lat, zanim roślina zakwitnie. Z tego powodu, to najlepiej po prostu kupić nową roślinę, jeśli chcesz inny, lub postępuj zgodnie z instrukcjami opieki powyżej, aby utrzymać tę samą roślinę cyklamen kwitnienia rok po roku.

Zobacz