Aranżacja kuchni

Jak uprawiać mięsożerną muchołówkę Venus

Ewelina Krajewska

Rośliny domowe są tak fascynujące, że nie poruszają się zbyt często. Ale inne rośliny są nieco bardziej aktywne, poruszają się, wchodzą w interakcje z otoczeniem, a czasem nawet łapią ofiary. Jedną z takich fascynujących roślin mięsożernych jest muchołówka sienna. Native do North Carolina bagna, te małe, wilgoć kochający rośliny używać ich liści jak "pułapki" do przechwytywania owadów dla składników odżywczych oprócz wchłaniania ich z gleby. Pułapki tych kolorowych roślin są często atrakcyjne różowy, który wyskakuje na tle roślin żywe zielone liście.

Kolczaste szczęki, które dają pułapkę venus swoją nazwę są w rzeczywistości zmodyfikowany liść, który odpoczywa około jednej trzeciej drogi otwarte i tantalize pobliskie owady ze słodkim zapachem nektaru, który rośnie na różowym wewnętrznej części liści.

Kiedy owad ląduje w pułapce, dotyka maleńkich włosków na jej powierzchni. Po uruchomieniu kilku z tych włosków, pułapka natychmiast zamyka się na ofiarę, a "zęby" na jej brzegach działają jak klatka, która nie pozwala owadowi uciec. Gdy owad walczy, szczęki zamykają się coraz mocniej i mocniej, a następnie uwalniają enzym, który rozpuszcza wnętrzności owada, aby roślina mogła je strawić. Następnie muchołówka otwiera szczęki, aby zrzucić twardy egzoszkielet i czekać na kolejnego owada.

  • Nazwa botaniczna: Dionaea muscipulaNazwa zwyczajowa: Muchołówka wenusjańskaRodzaj rośliny: BylinaDojrzała wielkość: 6 do 12 cali wysokościSłonecznienie: Bezpośrednie światłoTyp gleby: Dobrze odsączone, gleby bez składników odżywczych pH gleby: 3,9 do 4,8Toksyczność: Nietoksyczny

Jak uprawiać muchołówkę Venus

Muchołówki potrzebują dużo wilgoci - zarówno w glebie, jak i w powietrzu wokół liści, aby dobrze się rozwijać. Z tego powodu są świetną rośliną do łazienki, o ile łazienka ma duże, słoneczne okno.

Pomimo zamiłowania do wilgoci, muchołówki są raczej roślinami klimatu umiarkowanego niż tropikalnego. Oznacza to, że dobrze radzą sobie w chłodniejszych temperaturach, z nocami w zakresie 40 stopni i dniami w wysokich 50.

Muchołówki Wenus potrzebują także dużo światła, ponieważ są przyzwyczajone do pełnego słońca na zewnątrz, dlatego dobrym pomysłem jest umieszczenie ich w jasnym, słonecznym oknie wychodzącym na południe lub zachód. Jeśli nie ma wystarczająco dużo światła, muchołówka Wenus stanie się etiolated (długie i leggy) próbuje dotrzeć do słońca, a to nie będzie rosnąć jak wiele pułapek.

Pielęgnacja roślin

Ponieważ ich rodzime siedlisko jest wilgotne i bagniste, ważne jest, aby utrzymać glebę muchołówki venus mokre przez cały czas. Umieść doniczkę w podstawce lub spodku z wodą, aby podłoże było zawsze wilgotne. Zgrupuj muchołówkę sienną z innymi roślinami domowymi, które lubią podobne warunki, aby stworzyć bardziej wilgotny mikroklimat.

Venus flytrap radzi sobie najlepiej bez nawozów. W rzeczywistości najlepiej nigdy ich nie nawozić, ponieważ najlepiej rosną w bardzo ubogich glebach o niskiej zawartości składników odżywczych. Możesz kupić specjalnie przygotowaną glebę dla muchołówki wenusjańskiej lub stworzyć własną mieszankę. Popularne mieszanki to mieszanka dwóch części długowłóknistego mchu sphagnum z jedną częścią gruboziarnistego piasku oraz połączenie równych części nieulepszonego mchu torfowego i perlitu.

Ponieważ lubią wilgotne i mokre warunki, muchołówki są doskonałymi roślinami do uprawy w terrarium.

Latem warto wynieść muchołówkę na zewnątrz, w miejsce o pełnym słońcu, jeśli masz werandę, balkon, podwórko lub okno. Aklimatyzacja zakładu przez podjęcie go na słońcu w ciągu tygodnia lub tak, aby pomóc mu przyzwyczaić się do jaśniejszego światła.

Zacznij od kilku godzin pierwszego dnia, a następnie kilka godzin więcej następnego dnia, i tak dalej. Na zewnątrz, Twój venus flytrap będzie miał szansę ucztować na mnóstwo owadów. Jesienią przenieś rośliny do środka, sprawdzając je dokładnie pod kątem obecności szkodników lub innych problemów.

Jak rozmnażać pułapki na muchy Venus

Najprostszym sposobem na rozmnażanie Venus Flytrap jest przez podział zdrowej, dojrzałej rośliny macierzystej. W miarę wzrostu roślina będzie tworzyć dodatkowe rozety. Poczekaj do wiosny, aby usunąć i przesadzić rozetę.

Aby podzielić muchołówkę, potrzebujesz zdrowej rośliny macierzystej z wieloma rozetami, podłoża, takiego jak ziemia do muchołówki, i małego pojemnika, w którym zasadzisz nowy podział.

Krok 1: Przyjrzyj się swojej wenusowej muchołówce i policz liście w każdej rozecie. Gdy rozeta ma co najmniej siedem własnych liści, powinna być wystarczająco dojrzała, aby można ją było rozmnażać i usunąć z rośliny macierzystej.

Krok 2: Przygotuj pojemnik, wypełniając go podłożem i dobrze je zwilżając. Używając palca lub ołówka, wywierć otwór na głębokość kilku centymetrów w podłożu.

Krok 3: Delikatnie obróć roślinę mateczną z doniczki, uważając, aby jej nie uszkodzić. Używając palców, ostrożnie rozsuń rozety i sprawdź, czy nowa rozeta rozwinęła swój własny system korzeniowy. Jeśli nie, roślina nie jest jeszcze gotowa do podziału i należy poczekać z tym do następnej wiosny. Jeśli nowa rozeta ma system korzeniowy, można kontynuować rozdzielanie rozet.

Krok 3: Zasadzić podzieloną roślinę w przygotowanym pojemniku. Roślinę mateczną należy przesadzić do oryginalnego pojemnika.

Krok 4: Umieścić oba pojemniki w pojemniku z wodą, tak aby gleba pozostawała stale wilgotna, umieścić je w miejscu o pełnym słońcu i pielęgnować jak zwykle.

Najczęstsze problemy z uprawą

Zbyt suche powietrze uniemożliwi wyhodowanie nowych pułapek na muchołówki wenusowe. Ponadto, trzymaj je z dala od gorących lub zimnych otworów wentylacyjnych, które mogą wysuszyć powietrze wokół rośliny. 

Więcej na: http://poliplast.pl

Zobacz