Jak uprawiać bluszcz angielski

Bluszcz angielski (Hedera helix) jest bardziej znany jako roślina uprawiana na zewnątrz, porastająca zewnętrzne elewacje angielskich zamków i pnie wysokich drzew, ale to szybko rosnące pnącze jest także uroczą rośliną domową. W uprawie domowej bluszcz jest piękną, zwisającą rośliną do wiszącego kosza i jest o wiele łatwiejszy w uprawie niż bluszcz uprawiany na zewnątrz, który może być inwazyjny.
Bluszcz angielski jest tak inwazyjny na zewnątrz, że niektóre stany, takie jak Oregon, zakazały sprzedaży, transportu, a nawet rozmnażania tej rośliny. Zanim więc kupisz lub rozmnożysz roślinę domową do swojej kolekcji, upewnij się, że jest to legalne w twoim miejscu zamieszkania. My jednak jesteśmy wielkimi fanami tej klasycznej winorośli i doceniamy jej wyrafinowany charakter.
- Nazwa botaniczna: Hedera helixNazwa zwyczajowa: Bluszcz angielskiTyp rośliny: Pnącze wieloletnieDojrzałość: 15 stóp wysokościPozycja na słońcu: Częściowy lub pełny cień oraz jasne, pośrednie światło słoneczneTyp gleby: Żyzne, wilgotne i dobrze przepuszczalne glebyPH gleby: 5,5 do 6,5Toksyczność: Łagodna toksyczność
Pielęgnacja rośliny
Glebę bluszczu angielskiego należy utrzymywać w stanie lekko wilgotnym (ale nie mokrym) przez cały czas. Bluszcze angielskie preferują wilgotne środowisko, dlatego należy mieć pod ręką butelkę z chłodną wodą, aby regularnie je zraszać. Ponieważ bluszcz angielski jest rośliną naturalnie szybko rosnącą i dość żywotną, wymaga stosunkowo rzadkiego zasilania. Trzy lub cztery razy w roku podawaj roślinie zwykły nawóz do roślin domowych rozcieńczony do połowy dawki, ale unikaj nawożenia zimą, gdy wzrost jest w stanie spoczynku. Bluszcz angielski można przesadzać o dowolnej porze roku, używając standardowej ziemi do roślin domowych.
Najlepsze warunki uprawy dla bluszczu angielskiego
Bluszcz angielski dobrze rośnie w chłodniejszym i wilgotnym klimacie, bez nadmiernego nasłonecznienia. Jeśli to możliwe, wybierz miejsce, które ma dużo jasnego, pośredniego światła, ale nie jest bezpośrednio nasłonecznione. Bluszcz angielski radzi sobie jednak także w półcieniu lub pełnym słońcu.
Rośliny te radzą sobie najlepiej, gdy temperatura w nocy wynosi około 50 stopni, a w dzień - około 60 stopni. Jeśli chodzi o glebę, bluszcz angielski nie jest wybredny; można użyć standardowej, dostępnej w handlu ziemi doniczkowej.
Bluszcz pospolity w domu będzie próbował wspinać się po ścianach, podobnie jak po pniach drzew lub budynków na zewnątrz. Roślina wytwarza wzdłuż łodygi korzenie powietrzne, po których się wspina, co może spowodować uszkodzenie pionowej powierzchni, po której się wspina.
Odmiany bluszczu angielskiego
Choć teoretycznie można przycinać i rozmnażać niektóre pnącza rosnące na zewnątrz, aby przenieść je do środka, niektóre odmiany bluszczu angielskiego lepiej nadają się do uprawy w pomieszczeniach. Wynika to z faktu, że oryginalny gatunek, który zwykle można spotkać w krajobrazach i na okazałych, starych budowlach, ma duże, szeroko rozłożone liście, które w doniczce wewnątrz budynku mogą wyglądać słabo i pokracznie, gdy ma się tylko kilka pędów.
Roślinę można też uprawiać w doniczce z palikiem lub stelażem, po którym pnącza będą się wspinać, tworząc atrakcyjny kształt. Można też po prostu pamiętać o przycinaniu końcówek bluszczu angielskiego, co zapobiegnie rozrastaniu się pnączy tam, gdzie nie powinny, i spowoduje ich bujniejszy wzrost.
Na szczęście istnieją dziesiątki atrakcyjnych odmian bluszczu angielskiego wyhodowanych specjalnie do uprawy w pomieszczeniach. Warto zwrócić uwagę na odmiany takie jak 'Needlepoint' o obfitych, drobnych, ostro zakończonych liściach czy 'Asterisk' o pięcioramiennych, gwiaździstych liściach. Odmiana Lauren's Lace ma zielone liście o falbaniastych brzegach z żółtym obrzeżeniem, natomiast liście odmiany My Heart są urocze, w kształcie serca, w kolorze głębokiej zieleni z jasnym żyłkowaniem.
Istnieją także odmiany variegata o wielobarwnych liściach, takie jak Little Hermann, której wydłużone, strzałkowate liście mają bladozielone i kremowe smugi, oraz Nena, znana także jako variegata odmiana bluszczu wachlarzowego, o pnączach pełnych małych, zielonych liści w klasycznym kształcie bluszczu, obrzeżonych białą obwódką.
Jak rozmnażać bluszcz angielski?
Najlepiej jest pobierać sadzonki do rozmnażania wiosną lub wczesnym latem, ale można ukorzeniać sadzonki uszczykiwane lub przycinane z przerośniętych roślin o każdej porze roku - po prostu ich ukorzenianie będzie trwało dłużej. Bluszcz angielski można rozmnażać przez sadzenie sadzonek łodygowych w bezglebowym podłożu do ukorzeniania.
Potrzebne będą ostre, czyste sekatory lub nożyce ogrodnicze, mała doniczka, podłoże do ukorzeniania (np. perlit, wermikulit lub gruboziarnisty piasek) oraz przezroczyste plastikowe torby, wystarczająco duże, aby zmieścił się w nich pojemnik.
Krok 1: Przygotuj pojemnik, wypełniając go podłożem do ukorzeniania. Spryskaj lub lekko podlej wodą podłoże, tak aby było wilgotne, ale nie za mokre. Za pomocą pałeczki lub ołówka wywierć w wilgotnej ziemi kilka otworów, każdy na głębokość kilku centymetrów.
Krok 2: Wybierz kilka zdrowych pędów do usunięcia w celu rozmnożenia. Wybierz pędy zdrewniałe, ale wciąż elastyczne - nie najstarsze i nie najmłodsze. Wytnij pięciocalowe odcinki, wykonując cięcie tuż poniżej węzła liściowego (miejsce na łodydze, w którym wyrasta lub wyrósł liść). Przytnij najniższe liście.
Krok 3: Na ucięty koniec każdej łodygi nałóż hormon ukorzeniający, jeśli używasz. Zasadź łodygi przeciętą stroną do dołu w dołkach i delikatnie uklep ziemię wokół nich, aby łodygi były mocno osadzone.
Krok 4: Umieść plastikową torbę nad pojemnikiem, tworząc środowisko podobne do szklarniowego, aby zatrzymać wilgoć, i przymocuj ją wokół dna pojemnika za pomocą gumki.
Krok 5: Umieść sadzonki w miejscu z dobrym, jasnym, pośrednim oświetleniem, ale pamiętaj, aby nie było to miejsce całkowicie nasłonecznione. Regularnie sprawdzaj wilgotność gleby w pojemniku i w razie potrzeby spryskaj ją wodą.
Krok 6: Gdy na sadzonkach pojawią się nowe przyrosty, zwykle w ciągu jednego do dwóch miesięcy, przesadź je do własnych pojemników ze standardową mieszanką doniczkową i pielęgnuj jak zwykle.
Najczęstsze problemy z uprawą
Suchy klimat, spowodowany działaniem klimatyzacji, wymuszonym ogrzewaniem, a nawet klimatem miejskim, może sprzyjać pojawieniu się przędziorków. Aby utrzymać te szkodniki w ryzach, warto raz w tygodniu umyć liście bluszczu angielskiego w zlewie kuchennym lub wannie łagodnym mydłem, a następnie spłukać liście chłodną wodą.
Regularne mycie nie tylko zapobiega infestacji, ale także usuwa kurz, dzięki czemu liście wyglądają na czyste i błyszczące. Zapewnienie bluszczowi angielskiemu dostatecznej ilości jasnego, pośredniego światła to kolejny sposób na ograniczenie inwazji szkodników.
Toksyczność
Nie na darmo nazywa się go trującym bluszczem: spożycie bluszczu angielskiego może powodować wymioty, biegunkę, a nawet zaburzenia neurologiczne. Na szczęście dość trudno jest przypadkowo zjeść bluszcz angielski. Jeśli jednak masz zwierzęta, upewnij się, że roślina bluszczu znajduje się poza jego zasięgiem. Najczęstszą dolegliwością związaną z bluszczem jest podrażnienie skóry. Jeśli przypadkowo dotkniesz liści, może pojawić się swędząca wysypka. Nie powinna ona trwać dłużej niż kilka dni po zastosowaniu dostępnego bez recepty kremu lub maści z kortyzonem. Jeśli zauważysz, że wysypka się nasila lub nie poprawia, skontaktuj się z lekarzem.