Stylowe wnętrza

Jak osiągnąć industrialny klimat w łazience?

Ewelina Krajewska

Industrialne wnętrza narodziły się wraz z mieszkaniami w loftach – starych, pofabrycznych budynkach w środku wielkiego miasta. To wyrazistość, wielkomiejski duch, ostre, ciemne barwy i zdecydowane desenie. Na taki wystrój pozwalają właśnie wysokie, przestronne i pełne okien lokale w byłych fabrycznych halach. Można jednak urządzić pomieszczenie industrialne nawet w zwyczajnym, małym mieszkaniu.

Kluczem są odpowiednie meble, kolory i dodatki. Jak stworzyć industrialną łazienkę?

Jakie barwy?

Wystarczy rozejrzeć się po miejskich ulicach żeby zobaczyć, co inspiruje wielbicieli tego niezwykłego stylu. Beton na podłodze i ścianach, nawet niczym nieprzykryty, sprawdzi się idealnie jako baza. Betonowa podłoga w łazience może być jednak trudna do mycia – można przykryć ją płytkami z hartowanego, przejrzystego szkła. Dzięki temu zachowa walory estetyczne, zyskując też na funkcjonalności. Jeśli łazienka znajduje się w starym budynku zbudowanym z czerwonej cegły, warto przemyśleć skucie ściany i odsłonięcie pierwotnego budulca. Niekiedy sprawdzają się fototapety, jednak trzeba z nimi uważać – styl industrialny nie znosi kiczu i udawania. Tapeta musi być naprawdę świetnej jakości, w przeciwnym razie lepiej zrezygnować. Wiodące kolory? Szarość, czerń, brąz, cegła, z dodatkami żółci i odcieni koloru pomarańczowego.

Łazienka industrialna

Miejskie dodatki

Metal i beton to wiodące materiały także w dziedzinie dodatków. Wybierając dekoracje, należy inspirować się ulicą, zaułkami i fabrykami. Wspaniale wyglądają proste zegary, taboret z metalu i siatki, stara tablica rejestracyjna samochodu czy ostrzegawczy znak drogowy. Jeśli istnieje możliwość odkrycia i wyeksponowania rur lub innych części instalacji, tym lepiej! Kratka wentylacyjna z wiatraczkiem, miedziany wodociąg, rury ciepłownicze pomalowane na jaskrawe kolory to wymarzone ozdoby industrialnej łazienki. Motyw przewodni to zawsze hala fabryczna, pomieszczenie techniczne lub po prostu ulica, bez upiększeń.

Wyposażenie łazienki

Najlepiej będzie postawić na prostotę. Kabina prysznicowa ze ścianami ze szkła, w kanciastym kształcie, metalowe kosze na przybory i oświetlenie – gołe żarówki lub lampy techniczne w metalowych kratach. Styl industrialny nie jest przytulny, nie pasują do niego miękkie materiały, jasne i ciepłe akcenty. Najlepiej sprawdza się tutaj oszczędność ozdób, choć mogą one być dość fantazyjne. Do łazienek industrialnych tworzy się także specjalną armaturę – kanciastą, geometryczną, wykonaną z metalu lub betonu. Takie dodatki tworzą szczególny, miejski, mroczny i przemysłowy klimat.

Zobacz