Aranżacja kuchni

Drzewka oliwne w pomieszczeniach są modne - oto jak je pielęgnować

Ewelina Krajewska

Jeśli rezerwacja wymarzonych wakacji nad Morzem Śródziemnym nie wchodzi w grę w tej chwili, możesz zaprosić nadmorski styl życia do własnego domu. Odtwórz urok tych maleńkich willi rozsianych po greckich wzgórzach dzięki własnemu drzewku oliwnemu pod dachem. Aby dowiedzieć się wszystkiego na temat pielęgnacji drzewek oliwnych w pomieszczeniach, zwróciliśmy się do Grega Salmeri, właściciela Rolling Greens Nursery.

Poznaj eksperta Greg Salmeri jest współwłaścicielem Rolling Greens Nursery, nowego typu sklepu ogrodniczego z pełnym zakresem usług w Los Angeles. Salmeri jest także szanowanym projektantem krajobrazu.

Przy odpowiednim środowisku te majestatyczne krzewy mogą być niezwykle łatwe w pielęgnacji - wystarczy pomyśleć o suchych regionach, które naturalnie są ich domem. Jednak w ostatecznym rozrachunku drzewa oliwne nie są tak naprawdę przeznaczone do uprawy w pomieszczeniach; są to drzewa owocowe, które potrzebują zapylania jak każde inne. Salmeri mówi nam, że te wytrzymałe drzewa mogą rosnąć w pomieszczeniach przez kilka lat, ale najważniejsze jest przestrzeganie jego wskazówek.

Pamiętaj o rozmieszczeniu

Drzewa oliwne mogą być nieco sprzeczne. Potrzebują słońca, ale nigdy za dużo, ponieważ tak jak my, mogą ulec poparzeniu słonecznemu. Salmeri mówi nam, że najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przed przywiezieniem do domu nowego drzewka oliwnego, jest to, że rośliny te potrzebują światła słonecznego, powietrza i ruchu. Jeśli mieszkasz w mieszkaniu, do którego nie docierają naturalne promienie, może to nie być dla Ciebie najlepszy wybór. Jednak jeśli roślina oliwna może być umieszczona w pobliżu okna, które można otworzyć na odrobinę powietrza, masz potencjał, aby zdrowo promować wzrost przez kilka lat co najmniej.

Myj drzewko co kilka miesięcy

Jeśli to możliwe, Salmeri mówi, że drzewko oliwne powinno być raz na kilka miesięcy wynoszone na zewnątrz i myte w całości, w tym na spodniej stronie liści, gdzie gromadzą się szkodniki. Pozwoli to również na zaczerpnięcie świeżego powietrza.

Nie pozwól, aby drzewko było wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. "Postaw je w zacienionym miejscu, aby się nie poparzyło" - radzi Salmeri.

Nie przesadzaj z wodą

Drzewa oliwne są przyzwyczajone do gorącego, suchego klimatu, gdzie woda nie jest dostępna przez wiele miesięcy, więc Salmeri ostrzega, że nigdy nie chcesz nadmiernie podlewać drzewa oliwnego. "Pozwól mu wyschnąć między kolejnymi podlewaniami i sprawdź palcem glebę, aby zorientować się, kiedy potrzebna jest woda", mówi. "Całkowicie sucha gleba oznacza, że można bezpiecznie chwycić konewkę. Jeśli jest lekko wilgotna, poczekaj, aż wyschnie. Drzewo oliwne samo zasygnalizuje, kiedy potrzebuje wody, poprzez swoją glebę".

Dobrym pomysłem jest również prawdziwe zanurzenie gleby za pomocą węża wodnego i pozwolenie, aby cały nadmiar wody wypłynął z dna. "To pozwala roślinie pozbyć się nagromadzonych, soli i chemikaliów w wodzie i w glebie" - dodaje. Jeśli nadal nie jesteś pewien, postępuj zgodnie z zasadą kciuka Salmeri. "Karmić drzewa oliwne około raz na trzy tygodnie w cieplejszych miesiącach i raz na miesiąc w zimniejszych miesiącach," mówi.

Przycinaj co cztery miesiące

Jeśli szukasz tego rzeźbiarski kształt w swoim drzewie, Salmeri sugeruje przycinanie drzewa oliwnego około raz na cztery miesiące, "zwłaszcza podczas wiosennego sezonu wegetacyjnego," mówi. "To pomaga im zachować swój kształt i nie stać się zbyt 'leggy', jak nazywa to branża".

Opcje prawdziwych wewnętrznych drzewek oliwnych

Szybko rosnące drzewa Drzewko oliwne Arbequina $70 Sklep
The Magnolia Company Drzewo oliwne $66 Sklep
William Sonoma Drzewo oliwne $70 Sklep
Perfect Plants Nursery Drzewko oliwne Arbequina $65 $60 Sklep

Faux Indoor Drzewo oliwne Opcje

Crate & Barrel Faux Olive Tree $399 Sklep
Nearly Natural 29 "Olive Tree Artificial Plant $64 Sklep
Bungalow Rose Olive Plant in Pot $130 $99 Sklep

Zobacz