Architekt wnętrz - kopalnia wiedzy

Czy warto zainwestować w projekt wnętrza?

Ewelina Krajewska

Nie każdy chce mierzyć się samodzielnie z urządzaniem swojego mieszkania. Oczywiście nie chodzi tu tylko o kwestie estetyczne. Dobry projektant jest w stanie zagwarantować klientowi dobre materiały w korzystnych cenach, ponieważ za rynek. Pierwszym krokiem do idealnych wnętrz jest sporządzenie projektu.

Jak wyglądają początki?

Zwykle pierwsze spotkanie z wybranym projektantem odbywa się w biurze i dotyczy jedynie zakresu i warunków umowy. Usługi świadczone przez projektanta są różnorodne – to nie tylko zaprojektowanie całego domu od A do Z, ale także konsultacje w sprawach szczegółów lub wykonanie jednego, konkretnego pomieszczenia. Większość specjalistów woli jednak pracować całościowo. Jak wyglądają dalsze etapy?

Sprawdź: ABRA - promocje w salonach meblowych >>

Rozwiązania całościowe

Większość projektantów ceni sobie spójność, dlatego wolą wykonać projekt całego mieszkania od razu, nie tylko jednego pomieszczenia. Takie rozwiązanie jest też w ogólnym rozrachunku tańsze. Warto przygotować rzut lub wymiary pomieszczeń. Po pierwszym spotkaniu architekt z pewnością będzie chciał zobaczyć omawiane wnętrze. Takie oględziny służą głównie decyzjom praktycznym i funkcjonalnym – gdzie najwygodniej będzie postawić stół, gdzie łóżko, kanapę, prysznic. To także istotna część pracy architekta, nie tylko estetyka. Do tej przechodzi się dopiero po ustaleniu możliwości, jakie daje pomieszczenie lub mieszkanie.

Szkice wnętrz

Projektant pyta klienta o jego wizję, gust, inspiracje, a następnie z uwzględnieniem tych informacji przygotowuje wstępne szkice i projekty, spośród których wybiera się jeden. Przygotowanie takiego ostatecznego projektu, którym posłuży się już ekipa wykonawcza, zajmuje zwykle od tygodnia do miesiąca. Gotowy projekt zawiera zazwyczaj wizualizacje 3D i inne „próbki” efektu końcowego. Jeśli klient nie ma zastrzeżeń, można przystąpić do realizacji.

Wykonanie projektu

To bardzo praktyczny etap, który zaczyna się od kupienia odpowiednich materiałów. Projekt w postaci papierowej książki dostaje klient oraz wykonawcy, najczęściej poleceni i sprawdzeni przez projektanta. Warto zgodzić się na to rozwiązanie i nie upierać przy własnej ekipie. Dzięki temu projektant będzie czuwał nie tylko nad estetyką wykonania, ale i jad jego jakością.

Ile to kosztuje?

Wszystko zależy od doświadczenia i cen danego biura projektowego. Zwykle koszt projektu wnętrz zawiera się w przedziale od 2 do 5% ceny całego mieszkania. Drożej jest, gdy zlecamy zaprojektowanie tylko jednego pomieszczenia – wtedy cenę liczy się od metra i może to być nawet kilkaset złotych.

Zobacz