Poradnik wnętrzarski

Budowa domu a pomoc architekta

Ewelina Krajewska

Jeśli ktoś chce budować dom i zaczyna się zastanawiać nad pomoc architekta to bez wątpienia warto takie kwestie brać pod uwagę. Mamy krótki poradnik, w którym podpowiemy jak przygotować się do współpracy z architektem wnętrz.

Moment na pierwsze spotkanie

Oczywiście pierwsze spotkanie powinno się odbyć jeszcze przed odbiorem mieszkania, w trakcie budowy. Wtedy będzie można uniknąć pośpiechu i będzie można na spokojnie zastanowić się jakie rozwiązania będzie można zastosować. W takiej sytuacji będzie można jeszcze zareagować w trakcie budowy co do kształtu ścian. To ważna kwestia, którą trzeba brać pod uwagę. Ponieważ uniknie się dzięki temu późniejszego wyburzania ścian czy przerabiania instalacji. Architekt będzie mógł wcześniej podpowiedzieć co trzeba zmienić jeszcze na etapie budowy, aby potem tych ewentualnych problemów było już zdecydowanie mniej.

Jula kod rabatowy

Na takim pierwszym spotkaniu będzie trzeba również przedstawić swoje ewentualne oczekiwania, powiedzieć architektowi co nam odpowiada, jakie wnętrza przypadają nam do gustu. Wtedy będziemy mieć również gwarancję, że to wnętrze jakie będzie przygotowane zostanie dobrze dopasowane do naszych gustów. Warto oczywiście pamiętać, że architekt to osoba, z którą trzeba rozmawiać.

Konsultacja architekta

Nie można bać się zadawania pytań, trzeba starać się o szukanie odpowiedzi takich, które będą nas satysfakcjonować i będziemy mieli przekonanie, że wszystkiego udało się nam dowiedzieć. Udając się na pierwsze spotkanie na pewno trzeba będzie już określić wstępnie swój budżet, to może pozwolić nam uniknąć nieporozumień przy realizacji projektu.

Zobacz także : TVP Kielce - nowa siedziba będzie nowoczesnym, lekkim budynkiem. Ogłoszono przetarg na budowę >>

Umowa z architektem

W umowie musimy koniecznie określić to jaki dokładnie zakres współpracy planujemy i jakie ewentualnie będą się z tym wiązały koszty. Podpisując umowę trzeba zastanowić się czy oczekujemy wyłącznie projektu czy chcemy, by taka osoba zajęła się również dalej całym działaniem związanym z nadzorowaniem tego projektu. Warto także w umowie wspomnieć tak istotną kwestię jak ustalenie wstępnej koncepcji i inwentaryzacji jaką powinno się wykonać. Jeśli chodzi o ceny za metr kwadratowy w projekcie online zapłacimy około 75 zł przy kompleksowym około 100 złotych, nadzór autorski może wynieść około 70% wartości projektu. Jednorazowa konsultacja to najczęściej koszt w granicach kilkuset złotych do mniej więcej 2 tysięcy.

Zobacz