Aranżacja kuchni

9 zasad wieszania zasłon i cieni

Ewelina Krajewska

Podobnie jak wysokiej jakości oświetlenie i sprzęt są powszechnie znane jako element dekoracyjny pokoju, zasłony są jak doskonała marynarka, która uzupełnia strój. Bez zasłon, pokój może czuć się niedokończone i, śmiemy twierdzić, trochę frumpy. W dodatku do jego dekoracyjnych korzyści, zasłony i cienie także oferują liczbę praktyczności. Zasłony lub odcienie o odpowiedniej długości i właściwym mocowaniu mogą zapewnić prywatność, oprawić godny widok (i ukryć niewystarczający jeden), rozproszyć światło zewnętrzne, zapewnić izolację i chronić najbardziej ulubione elementy wystroju przed słońcem.

To powiedziawszy, okno zasługuje na więcej niż tylko zestaw plastikowych żaluzji lub gotowych zabiegów okiennych. Jeśli chodzi o zasłony, dostosowanie jest kluczem, tak samo jak profesjonalnie skrojona marynarka robi różnicę w stroju.

Jeśli chodzi o wieszanie zasłon i cieni, istnieje kilka podstawowych wskazówek, które należy znać, od zasad dotyczących długości zasłon do tego, kiedy należy zastosować mocowanie wewnętrzne nad mocowaniem zewnętrznym. Pewne zasady są dobrze znane w środowisku projektantów i miłośników dekoracji. Jednak każde okno jest inne i wymaga szczególnej uwagi, i właśnie w tym miejscu przychodzimy z mnóstwem inspiracji, które pomogą Ci poruszać się w świecie zasłon okiennych. Przewiń dalej, aby poznać nasze ulubione sztuczki dotyczące wieszania zasłon i żaluzji.

Kieruj się klasyczną zasadą: wieszaj zasłony tak wysoko i szeroko, jak to tylko możliwe, aby okna wydawały się większe.

Wpuść światło

O ile nie projektujesz sypialni, prawdopodobnie nie potrzebujesz zasłon zaciemniających. Zamiast tego wybierz zasłony z prześwitujących tkanin, które wpuszczają światło i tworzą naturalny, swobodny wygląd. Belgijski len jest świetny do osiągnięcia takiego wyglądu. Z drugiej strony, spróbuj cięższych tkanin, takich jak aksamity, aby zapewnić sobie prywatność. Cięższe zabiegi okienne mogą również pomóc w izolacji w chłodniejszym klimacie lub starszych budynkach (żegnajcie, przeciągi!).

Rozdziel panele

Jak poradzić sobie z wieloma oknami rozłożonymi na jednej dużej ścianie? Osobiście uwielbiamy pomysł przedłużenia bardzo szerokiego karnisza od ściany do ściany i powieszenia wielu paneli, tworząc zmiękczający efekt powtórzenia.

 

Zaadoptuj rzymski cień

Zasłony rzymskie są idealnym rozwiązaniem, gdy zasłony od podłogi do sufitu nie wchodzą w grę (na przykład, gdy okna znajdują się przed kaloryferem lub wanną). Naszym ulubionym typem zasłon jest zrelaksowana zasłona rzymska. Rezultat jest zawsze ponadczasowo szykowny. 

Ukryj sprzęt

Istnieją pewne przypadki, w których zasłony wyglądają lepiej zamontowane po wewnętrznej stronie ramy okiennej (szczególnie gdy dotyczy to dużych okien). Podczas gdy montaż na zewnątrz jest najbardziej powszechne, co oznacza, gdy karnisz jest umieszczony na zewnątrz ramy okiennej i może sprawić, że okno wydaje się większe, są inne czasy, kiedy wygląda najlepiej ukryć sprzęt w ramie okna w suficie na minimalistyczny wygląd. Ten mały szczegół może mieć ogromny wpływ na wygląd przestrzeni. Pomyśl o montażu zewnętrznym, aby uzyskać luksusowy wygląd i pełniejsze pokrycie, lub o montażu wewnętrznym, aby uzyskać bardziej elegancki i nowoczesny wygląd.

Dopasuj zasłony do ścian

Rzadko jesteśmy fanami mocno wzorzystych zasłon "akcentujących", ponieważ mogą one wystawać jak kciuki, jeśli nie są odpowiednio wykonane. Z drugiej strony, zasłony, które pasują dokładnie do koloru ścian i wtapiają się w wystrój są niezawodne. 

Wykorzystaj zasłony jako ściany

Myśląc o zasłonach nie tylko o zewnętrznych oknach, ponieważ są one również sprytnym separatorem przestrzeni. Użyj ich do oddzielenia dwóch pokoi lub do zdefiniowania obszarów w mieszkaniu typu studio.

 

Zrób wzorzyste zasłony w prawo

Jeśli chcesz iść wzorzystą trasę, powiesić zasłony tak wysokie, jak to możliwe i na tyle szerokie, aby wisiały poza ramą okna po otwarciu. W ten sposób nie blokujesz cennych promieni słonecznych od strumienia w. Pro tip: Możesz również umieścić obciążniki w obszyciu zasłon, aby zwisały bardziej prosto. 

Idź w stronę stylu rustykalnym

Naturalne materiały są fantastyczne dla odcieni, jeśli chcesz je układać warstwowo pod zasłonami lub jeśli po prostu szukasz bardziej rustykalnego efektu. Wyglądają one świetnie zamontowane po wewnętrznej stronie ramy, w przeciwieństwie do rzymskich odcieni, które wyglądają lepiej, gdy są zamontowane na zewnątrz. 

Obejmij basen

Ta zasada nie jest dla maniaków czystości, ale dla bardziej zrelaksowanego wyglądu bohemy, powiesić zasłony tak, że basen dwa do trzech cali na podłodze. To może stworzyć piękny, beztroski efekt. W przeciwnym razie, eksperci zalecają wieszanie zasłon nie więcej niż 1 cm od podłogi; zasłony zawieszone zbyt daleko od podłogi mogą sprawić, że przestrzeń wyda się mniejsza.

Więcej na: http://poliplast.pl

Zobacz