Aranżacja kuchni

5 pytań, które należy sobie zadać przed zamontowaniem telewizora na ścianie

Ewelina Krajewska

W dzisiejszych czasach telewizor zamontowany na ścianie jest tak samo integralną częścią salonu, jak stolik do kawy czy śmiesznie przytulna kanapa.

Ale chociaż możesz uwielbiać wygląd i praktyczność zamontowanego telewizora - ten designerski hack jest praktyczny i aż prosi się o maraton Netflixa - to łatwiej powiedzieć niż zrobić.

Właśnie to sobie uświadomiłem, gdy otrzymałem od VIZIO mój 65-calowy telewizor. Widzisz, w moim mieszkaniu jest kominek, który idealnie nadawałby się do zamontowania telewizora. Ale co by było, gdybym zrobił to źle? Jeden fałszywy ruch i mój salon może zamienić się w kompletną katastrofę aranżacyjną. Albo, co gorsza, może to kosztować mnie i mojego chłopaka całą naszą kaucję. Mam wrażenie, że nie jestem jedyną osobą, która przeżywa tę wewnętrzną debatę.

Jeśli próbujesz poruszać się po skomplikowanym - i w porządku, wywołującym lęk - świecie montażu telewizora, oto pięć pytań, które należy zadać przed rozpoczęciem tego projektu.

1. Czy moje ściany utrzymają telewizor?

Prawdopodobnie jest to najbardziej palące pytanie związane z montażem - nie bez powodu. Podczas gdy niektóre powierzchnie są wystarczająco mocne, aby utrzymać telewizor, inne ulegną poważnemu uszkodzeniu, jeśli spróbujesz coś na nich powiesić. Jak więc możesz stwierdzić, czy Twoje ściany są odpowiednie do tego zadania? Wszystko zależy od kołków rozporowych.

Ściany nadające się do montażu składają się z kołków rozporowych, które są w istocie płytami znajdującymi się za ścianami i podtrzymującymi cały szkielet. Kołki nie tylko podtrzymują ściany, ale także umożliwiają wieszanie przedmiotów - tak, w tym telewizora.

Ważne jest, aby zakotwić śrubę uchwytu do słupków, w przeciwnym razie telewizor (i ściana) mogą ulec poważnemu uszkodzeniu.

Oczywiście, niektórzy używają kotew do suchej zabudowy do wieszania mniejszych elementów, takich jak dzieła sztuki czy zasłony, ale wielu ekspertów zgodzi się, że jest to przepis na katastrofę.

Jak więc znaleźć te tajemnicze kołki? Na początek możesz z łatwością kupić na Amazonie przyrząd do wyszukiwania kołków. Jeśli jednak nie masz pewności, czy uda Ci się wykonać to zadanie, zleć jego wykonanie profesjonaliście. W końcu lepiej być bezpiecznym niż żałować.

2. Jakiego rodzaju uchwytu potrzebuję?

Wierzcie lub nie, ale uchwyt telewizyjny nie jest rozwiązaniem uniwersalnym. Według Carlosa Angulo, dyrektora ds. marketingu produktów w firmie VIZIO, musisz wybrać pomiędzy uchwytem przegubowym a wąskim.

"Pełne uchwyty przegubowe odstają od ściany i mogą utrudniać zarządzanie kablami, a w wielu przypadkach ludzie nie przesuwają telewizorów tak często, jak im się wydaje" - mówi. "Z drugiej strony, wąskie uchwyty są zwykle najlepsze, jeśli nie planujesz przesuwać telewizora".

Skoro już jesteśmy przy temacie uchwytów ściennych, ważne jest, aby wybrać odpowiednią opcję dla swojego telewizora.

"Chociaż patrzenie na rozmiar może wydawać się oczywistym pierwszym krokiem, łatwo popełnić błąd, kupując uchwyt o niewłaściwym rozmiarze dla telewizora, ponieważ pojawia się on jako polecany produkt w Internecie" - mówi Angulo. "Na przykład, telewizor VIZIO 75" z serii P Quantum X będzie wymagał innego uchwytu niż telewizor VIZIO 43" z serii V".

3. Czy istnieją jakieś czynniki środowiskowe?

Nazwij nas szalonymi, ale chcemy, aby nasz telewizor był dobrze słyszalny. Zanim zaczniesz montować telewizor na ścianie, zastanów się przez chwilę nad czynnikami środowiskowymi, które mogą ograniczać Twój styl.

"Zastanów się, gdzie chcesz zamontować telewizor i weź pod uwagę zewnętrzne czynniki środowiskowe, które mogą mieć wpływ na wrażenia" - mówi. " [Na przykład, czy] telewizor nie znajduje się zbyt blisko kaloryfera lub kominka?".

Ale tylko dlatego, że masz ryczący kominek lub głośną klimatyzację, nie oznacza to, że musisz pożegnać się z zamontowanym telewizorem. Zamiast tego, być może trzeba będzie wezwać posiłki.

Systemy nagłośnienia wyposażone w bezprzewodowy subwoofer zapewniają wspaniałą rozrywkę przy minimalnym wysiłku związanym z instalacją i nie pozostawiają żadnych przewodów biegnących po pokoju".

4. Co mam zrobić z kablami?

Jednym z największych argumentów przemawiających za montażem telewizora jest wyraźny wygląd ekranu na pustej ścianie. Zamiast czuć, że pokój jest zagracony przez nieporęczne centrum multimedialne lub ścianę galerii, cała uwaga skupia się na tym, co jest odtwarzane. Jednak niewiele rzeczy może zepsuć ten czysty, minimalistyczny wygląd tak, jak zbędne przewody wystające z ekranu.

W świecie, w którym praktycznie każdy gadżet, jaki przychodzi nam do głowy, jest dostępny w wersji bezprzewodowej, łatwo zapomnieć, że wszystkie telewizory nadal wymagają kilku kabli.

Na szczęście są pewne możliwości.

"Jeśli ustawiasz nowy telewizor na uchwycie ściennym, prawdopodobnie zależy Ci na czystym, eleganckim wyglądzie Twojego domu lub mieszkania" - mówi Angulo. "Nie zostawiaj zwisających kabli i zamiast tego zastanów się nad zestawem IWPE (ang. in-wall power extension) lub mostkiem zasilającym".

Mieszkasz w wynajmowanym mieszkaniu? Łatwym i niewymagającym budowania sposobem na zamaskowanie kabli są osłony na kable.

5. Chwila, czy ja już mierzyłem?

Czas na wyznanie: Zbyt łatwo jest zapomnieć o zmierzeniu ścian. Gdzieś pomiędzy znalezieniem kołków rozporowych a zamaskowaniem zbędnych kabli, wymiary schodzą na dalszy plan, by nigdy więcej do nich nie wracać.

"Prawdopodobnie masz w głowie idealną konfigurację, a cóż może wyglądać gorzej niż lekko pochylony telewizor lub taki, który jest niecentrycznie ustawiony?" - pyta Angulo.

Dobra wiadomość jest taka, że mierzenie ścian nie musi być długim i wyczerpującym procesem. Zaufaj nam, to krok, który opłaci się na dłuższą metę.

"Wyjmij z zestawu narzędzi taśmę mierniczą i niwelator - lub pobierz darmową niwelator na smartfona" - radzi. "Narysuj ołówkiem na ścianie lub niebieską taśmą malarską kontury miejsca, w którym ma zawisnąć telewizor".

Po narysowaniu konturu usiądź i dokonaj oceny. Czy telewizor będzie zamontowany wystarczająco wysoko? Czy będzie wyśrodkowany? Ponieważ nie zamontowałeś jeszcze telewizora, łatwo jest wprowadzić ewentualne zmiany.

Czy para powinna mieć telewizor w sypialni?

Zobacz