Aranżacja kuchni

15 pomysłów na eklektyczne wzornictwo i wystrój domu

Ewelina Krajewska

Intrygujące. Głęboka. Wielowarstwowa. Zaskakujący. Tak, ten eklektyczny styl projektowania wywołuje całą masę superlatywów, które nie oddają jego przebiegłej natury. Jasne, to rozedrgane zestawienie kolorów i faktur, starego i nowego, wysokiego i niskiego - studium kontrastów, które pozwala zabłysnąć wyjątkowej osobowości i swobodnie myśleć poza schematami. Ale jeśli myślisz, że ten swobodny styl dekorowania to "wszystko wolno", to pomyśl jeszcze raz. Jest to również jeden z najtrudniejszych stylów do osiągnięcia.

"Chodzi o mieszanie, dopasowywanie i nakładanie warstw" - mówi Emerie Forehand, projektantka Decorist. Chociaż jej wrażliwość skłania się ku bezkompromisowemu podejściu do dekorowania domu (widzi potencjał w każdym przedmiocie, który kochasz), "w szaleństwie jest metoda" - zauważa.

Poznaj eksperta Emerie Forehand jest projektantką wnętrz z Chicago, która współpracuje z firmą dekoratorską Decorist. Uwielbia wykorzystywać w swoich projektach przedmioty w stylu vintage i z odzysku, a także zawsze przeszukuje sklepy z używanymi rzeczami i pchle targi w poszukiwaniu wyjątkowych znalezisk.

Eklektyczny styl aranżacji wnętrz nie tylko uosabia bogactwo i obfitość, ale także zapewnia przyjemną nieprzewidywalność, którą łatwo przełożyć na każdy inny styl - ale jego elastyczność może pozostawić miejsce na błędy. "Zacznij od przestrzegania zasad - dopóki nie poczujesz się komfortowo" - radzi Forehand.

Co to jest eklektyczny design? Eklektyczny design to celebracja kontrastów, która uosabia dynamiczne połączenie mebli i dekoracji pochodzących z różnych ruchów, stylów i epok. Wnętrza eklektyczne są również bardzo osobiste, a jednocześnie starannie dopracowane i spójne.

Stwórz swoją własną, niepowtarzalną przestrzeń: Zastosuj poniższe 15 eklektycznych pomysłów na wystrój i aranżację domu oraz czerp wskazówki z tych niezwykłych wnętrz.

Zacznij od neutralności

Neutralny kolor ścian - odcienie bieli i delikatnej szarości - od razu nastawia nas na sukces, jak widać w tym kapryśnym, eklektycznym salonie. Neutralna biel działa tu jak czyste płótno, na którym można swobodnie dodawać i odejmować, a rezultaty są łatwo zauważalne. Forehand proponuje paletę "nastrojowej czerni, szmaragdowej zieleni i jasnego koralu", aby "odcienie drewna i mosiądzu były wyraziste". Trzymaj się głównej palety i wprowadzaj tapicerkę, tekstylia i dekoracje w podobnych, a nie dokładnych odcieniach, aby promować spójność.

Aby stworzyć paletę eklektyczną, wybierz jeden nadrzędny, neutralny odcień i wpleć dwa inne kolory akcentujące, mówi Forehand. Mogą to być odważniejsze lub bardziej stonowane odcienie neutralnej podstawy lub różne kolory o podobnej intensywności.

Reprezentuj różne epoki

Dokonaj przeglądu ukochanych przedmiotów i poszukaj tych o podobnych liniach i formach - w ten sposób osiągniesz ciągłość, niezależnie od stylu i epoki. Forehand wyjaśnia to następująco: "Zbadaj trzy różne style, które Ci się podobają, jeden z nich uczyń dominującym, a następnie czerp ze wszystkich trzech, szukając podobieństw". Jednak, jak mówi Forehand, "przeciwieństwa również się przyciągają", co widać na przykładzie tej eklektycznej jadalni (powyżej), w której zręcznie zestawiono nowoczesny stół Saarinen Tulip z XX-wiecznymi francuskimi krzesłami. Czasami chodzi o to, aby wypróbować nowe kombinacje i sprawdzić, jak się sprawdzą.

Zastanów się nad układem

Bez względu na to, jak spójne jest rozmieszczenie mebli, pokój pełen mebli rozrzuconych bezładnie nie jest eklektyczny, tylko niechlujny. Opracuj plan: Zacznij od większych, kluczowych elementów, a następnie buduj z nich kolejne. Nie ignoruj kluczowych elementów układu, takich jak optymalny przepływ i miejsce, w którym goście będą mogli postawić napoje - mówi Forehand. Zastanów się, do jakich celów służą poszczególne elementy, gdzie będą się znajdować i jak będą współgrać z pozostałymi. Chociaż ten salon inspirowany stylem midcentury z lat 70-tych jest tyglem kontrastujących ze sobą stylów, każdy element nawiązuje do następnego - z miejscem na swobodny oddech.

Dopasuj nastrój

Nastrój pomieszczenia musi również pasować do jego mebli i wystroju. Do konwencjonalnej formalnej jadalni pasuje na przykład kryształowy żyrandol, a nie lekki wisiorek z papieru ryżowego. To samo dotyczy nieformalnych pomieszczeń, takich jak to powyżej; proste krzesła z oparciami skrzydeł są odrzucane na rzecz zabawnych, wygodnych siedzeń, które lepiej nadają ton, takich jak zrelaksowana leżanka w stylu vintage i wiszące krzesło bąbelkowe.

Wyraźne spojrzenie

Duży, odważny element dekoracyjny jest zazwyczaj tym, co "robi" eklektyczny pokój. Nieważne, czy jest to dzieło sztuki na dużą skalę, czy efektowny mebel: Powinien być dumny ze swojego miejsca i stanowić jedyną rzecz, która przyciąga uwagę. Dwa eksponaty - o ile nie są umieszczone w jednej winiecie, jak pamiętna nowoczesno-tradycyjna kanapa i ściana mieszkalna, lub w naprawdę dużej przestrzeni - mają tendencję do konkurowania ze sobą i mogą zaprzepaścić ogólną narrację pokoju.

Wyselekcjonuj ciekawostki

Forehand jest zagorzałym zwolennikiem dewizy Jonathana Adlera, aby otaczać się rzeczami, które kochamy, niezależnie od ich stylu. Jednak takie bezprawie może przynieść odwrotne skutki, jeśli nie zadbasz o przemyślaną selekcję rzeczy, które posiadasz, oraz tych, które wnosisz, zwłaszcza dekoracyjnych. Jak mówi Forehand, "Czasami fajnie jest tworzyć przestrzenie, które przekraczają granice", ale rób to oszczędnie i z rozmysłem, tak jak to zrobiono w tych artystycznie zaaranżowanych zabudowach. Zawsze można coś dodać lub odjąć od tego, co się wystawia, w zależności od powodu lub pory roku.

Czasami fajnie jest tworzyć przestrzenie, które przekraczają granice.

Kolekcjonuj sztukę

Sztuka jest nieodłącznym elementem eklektycznego wystroju wnętrz. Na szczęście obecnie łatwo i niedrogo jest stworzyć różnorodną kolekcję. Połącz dzieła oprawione i nieoprawione, intrygujące przedmioty, a także rzeźby, jak pokazano w tej artystycznie bogatej XVIII-wiecznej kamienicy. Zmieniaj skalę i proporcje oraz szukaj korelacji w kolorze, temacie i motywie.

Poszukaj oryginalnych dzieł sztuki na stronach takich jak The Artling, Everything But The House, Invaluable, Saatchi Art, Artspace, Natural Curiosities i 20x200, a także przeszukaj pchle targi i sklepy z pamiątkami w poszukiwaniu ciekawych znalezisk.

Aranżacja ściany galerii

Eklektyczny "wieszak w stylu salonowym", czyli układ ściany galeryjnej, to ekscentryczna, niepasująca do siebie, ale estetyczna aranżacja, którą łatwo odtworzyć we własnej przestrzeni. W pierwszej kolejności wieszaj największe prace i rozwijaj je na zewnątrz, zachowując wizualny dystans (jego wielkość zależy od Ciebie) między poszczególnymi dziełami. Ujednolicaj prace, oprawiając je w podobne ramy lub grupując według koloru, gatunku (pejzaże, portrety), medium (fotografia, obrazy olejne, grafiki) i epoki (abstrakcja, surrealizm).

Ujednolicenie poprzez powtórzenie

Niezwykłe eklektyczne pomieszczenia charakteryzują się wyczuwalną równowagą i porządkiem; nic nie wygląda na nie na swoim miejscu, pomieszczenia łatwo przechodzą jedno w drugie, a nawet najbardziej sprzeczne elementy wydają się łączyć w jedną całość. Ale jak? Poprzez powtórzenia. W tej ludowej przestrzeni mieszkalnej odcienie niebieskiego odbijają się echem, ściana galerii składa się w całości z oprawionych w ramki prac, a graficzne poduszki w należyty sposób nawiązują do tapicerki sofy. "Powtarzalność rodzi komfort" - mówi Forehand, który zaleca odzwierciedlenie epoki domu, detali z epoki i wykończeń w wybranych meblach i dekoracjach.

Mieszaj wzory i wykończenia

Podobnie jak tekstura i forma, wzory również mogą być kopiowane i powtarzane, aby uzyskać maksymalny efekt. A niewielkie różnice dają jeszcze bardziej uderzające rezultaty - mówi Forehand. Jej zdaniem, sztuką jest znalezienie podobnych wzorów w tej samej ogólnej palecie, zróżnicowanie ich skali (od dużych wydruków do średnich i małych) oraz dodanie warstw solidnych, wyczuwalnych w dotyku faktur, aby stworzyć wymagany wizualny dystans. W tym eklektycznym pokoju gościnnym poduszka i narzuta na łóżko są niesamowicie dopasowane do tapety.

Majsterkuj z teksturą

Powtarzaj i zmieniaj tekstury, aby stworzyć eklektyczny dom, który będzie stymulujący wizualnie i dotykowo. Połącz gładkie z szorstkim, twarde z miękkim, grube z delikatnym i poszukaj ciekawych sposobów na kontrastowanie wzorów, splotów i powierzchni. Na przykład ta eklektyczna sypialnia w szeregowcu, z rustykalną szafką z metaloplastyki i miękką, przyjemną w dotyku pościelą, jest idealnym, urzekającym zestawieniem faktur i wzorów.

Twórz interesujące grupy

Ciekawe grupy są nieodłącznym elementem każdej eklektycznej przestrzeni, a Forehand wyznaje zasadę projektowania wnętrz opartą na zasadzie trzech, która przedkłada grupy o numerach nieparzystych (są bardziej atrakcyjne i zapadają w pamięć) nad grupy o numerach parzystych. Zawsze grupuj podobne przedmioty według rozmiaru, koloru i/lub przeznaczenia, aby uzyskać maksymalny efekt wizualny. W tej winiecie na półce z książkami nie tylko zastosowano ten sam motyw południowo-zachodni, ale również na każdej półce znajduje się nieparzysta liczba przedmiotów dekoracyjnych.

Eksperymentuj ze skalą

Zróżnicowanie skali, czyli wielkości jednego przedmiotu w stosunku do drugiego, sprawia, że eklektyczne pomieszczenia nigdy nie wyglądają nudno. Forehand zaleca, aby uzyskać najbardziej uderzające kontrasty poprzez naprzemienne stosowanie wysokości, szerokości, średnicy i długości. Pomimo różnych pozycji i wymiarów, meble, dzieła sztuki i oświetlenie w tym luksusowym, eklektycznym salonie zaprojektowanym przez Liljencrantz Design wydają się istnieć na innej, choć tej samej płaszczyźnie przestrzennej - i wyglądają na stworzone na zamówienie dla tej przestrzeni.

Dodaj osobliwości

W eklektycznym stylu aranżacji wnętrz stawia się na nieoczekiwane i idiosynkratyczne elementy, zarówno w odniesieniu do samych przedmiotów, jak i sposobu ich prezentacji. "Jeśli na przykład bardzo tradycyjny pokój wygląda zbyt duszno, dodaj do niego dziwaczne dzieła sztuki w stylu pop i poduszki z nadrukiem graffiti" - mówi Forehand. Przykład: Urzekające lustro w kształcie muszli morskiej w stylu folk-art, pokazane powyżej, dodaje wymaganej osobliwości, przełamuje monotonne rzędy książek i wykorzystuje niewykorzystaną przestrzeń.

Podejmij ryzyko

Podejmij ryzyko, do którego nie jesteś przyzwyczajony: Połącz ze sobą różne kolory, wykończenia, wzory i materiały, które na początku mogą wydawać się "nie na miejscu". Kto by się spodziewał, że różne wzory, dzieła sztuki i epoki reprezentowane w tym wiktoriańskim salonie będą tak dobrze ze sobą współgrać? Ale łączenie metodą prób i błędów może być przepustką do stworzenia własnej, wyróżniającej się przestrzeni. Skomponuj aranżację i cofnij się: Jeśli coś wygląda "nie tak", to prawdopodobnie tak jest. Zaufaj swojemu instynktowi i kontynuuj, aż pokochasz całość.

Eklektyczny design i wystrój domu

Gotowy na stworzenie eklektycznej przestrzeni, która jest jedyna w swoim rodzaju? Te produkty pomogą Ci to osiągnąć.

Natychmiastowa ściana galerii

Scout Design Studio Zestaw 9 rzymskich cieniówek $1,050 Sklep

Eklektyczna kolekcja dzieł sztuki? Sprawdź! Każda z tych dziewięciu prac przedstawia inną klasyczną głowę rzymską osadzoną głęboko w graficznych matach Op art.

Asortyment wazonów

Regina Andrew Zestaw ośmiu wazonów Bud $365 Sklep

Dzięki tym ośmiu kamionkowym wazonom o różnej wysokości i sylwetce możesz w jednym kroku stworzyć różnorodną aranżację.

Pozłacane lustra

One Kings Lane Lustro Ferrara Oversize Mirror Set $295 Sklep

Rozmiar i skala tych długich, chudych, pozłacanych luster nie są niczym nowym, a pomagają dodać nowy/stary wymiar do nudnych ścian.

Nowoczesne krzesła w stylu vintage

Chairloom Para sześciokątnych krzeseł obrotowych $4,200 Sklep

Chairloom to eklektyczny zwrot w stronę kubełkowych leżanek w stylu midcentury-modern: Są one pokryte niebieskim aksamitem, ale z tyłu mają zabawną, nieoczekiwaną tkaninę graficzną.

Zobacz