Aranżacja kuchni

11 typowych błędów dekoratorskich, na które zawsze zwracają uwagę projektanci wnętrz

Ewelina Krajewska

Wybór mebli, eksperymentowanie z wzornikami farb i rozmieszczanie dzieł sztuki to setki drobnych decyzji, które składają się na stylizację idealnej przestrzeni. Nawet najmniejszy błąd w decyzji, taki jak powieszenie dzieła sztuki zbyt wysoko lub wybór farby o połysku zamiast matowego wykończenia, może mieć zaskakujący wpływ na pomieszczenie.

Niewielu wie o tym lepiej niż projektanci wnętrz, którzy widzieli już wiele wspaniałych (i, owszem, przeciętnych) domów. Aby dowiedzieć się, jakie są najczęstsze błędy w wystroju wnętrz i jak je naprawić, zwróciliśmy się do 11 czołowych stylistów.

Kupowanie dekoracji o tej samej wysokości

Błąd: Londyńska projektantka wnętrz, Abigail Ahearn, twierdzi, że jeden prosty błąd w stylizacji może sprawić, że pomieszczenie nie osiągnie swojego pełnego potencjału. "Nie chcę zabrzmieć jak królowa dramatu, ale skala i proporcje to święty Graal projektowania" - mówi Ahearn. "Jeśli wszystko jest tej samej wielkości lub jeśli wszystko jest albo za duże, albo za małe, twój pokój będzie sprawiał wrażenie gorącego bałaganu".

The Fix: Ahearn używa tej poręcznej analogii do idealnych proporcji. "Najprostszą sztuczką jest myślenie o swojej przestrzeni jak o mieście i wypełnianie jej kombinacją wysokości i proporcji. Spójrz na dowolny krajobraz miejski, a znajdziesz w nim intrygującą mieszankę skali i unikalną mieszankę fascynujących kształtów - to jest to, co chcesz osiągnąć!".

Simon Hasan Wrap Bottle $260 Sklep

Stylizacja ciemnych mebli na małej przestrzeni

Błąd: Znalezienie idealnego wystroju do małego mieszkania może być poważnym wyzwaniem aranżacyjnym. Tali Roth z firmy Homepolish mówi, że często zauważa jeden kluczowy błąd w małych pomieszczeniach: ciemne meble. "Wiele osób skłania się ku ciężkim, obszernym i ciemnym meblom" - mówi Roth. Choć może się to wydawać nieszkodliwym wyborem, jej zdaniem ciemny wystrój natychmiast sprawia, że pomieszczenie wydaje się ciasne i niewygodne.

Rozwiązanie: "Jeśli chodzi o mieszkanie w małym mieszkaniu, musimy sięgnąć po jaśniejsze tkaniny i wykończenia, które ożywią przestrzeń" - mówi Roth. Wybierz sofy lub zasłony z lnu lub lekkich tkanin, a także paletę kolorów odbijających światło.

Wybór nieodpowiedniego rozmiaru dywanu

Błąd: Dywaniki mogą całkowicie odmienić pokój i stworzyć interesujący punkt, ale Emily Henderson, ekspertka od stylu domowego, mówi, że trudno jest wybrać odpowiedni rozmiar dla Twojego domu. Jej ulubiony problem? Małe dywaniki. "Widzę je praktycznie każdego dnia i boli mnie to, zwłaszcza, że tak łatwo można ich uniknąć" - mówi. "Dywanik w salonie powinien naprawdę uwypuklać całe siedzenie wokół niego. Mówi wszystkim, że to tutaj toczy się rozmowa. Mały dywanik sprawia wrażenie chaotycznego i wszystko tani".

Rozwiązanie: "W salonach prawie zawsze potrzebny jest dywan o wymiarach co najmniej 8 na 10 stóp, jeśli nie 9 na 12 stóp". Słyszeliście to. Zastanawiasz się nad 4 na 6? Nie zastanawiaj się. Taki dywanik jest w porządku obok łóżka, w kuchni lub przy wejściu, ale dywanik o wymiarach 4 na 6 stóp na pewno nie sprawdzi się w salonie" - mówi Henderson. Jako zasadę podaje, że dywan powinien być na tyle duży, aby zmieściły się na nim co najmniej dwa krzesła lub nogi sofy.

Myślę, że najlepsze historycznie wnętrza, od ponad 300 lat temu do dziś, to zawsze były przestrzenie, w których ludzie pozwalali, aby ich osobisty styl wypłynął na powierzchnię i ignorowali społeczne normy i trendy".

Wieszanie dzieł sztuki zbyt wysoko

Błąd: Znalezienie idealnego dzieła sztuki do swojego domu to dopiero połowa sukcesu, mówi projektant wnętrz Max Humphrey. Kluczowym błędem, jaki zauważa Humphrey, jest wieszanie dzieł sztuki zbyt wysoko lub umieszczanie ich w oczywisty sposób. "Myślę, że błędem jest zbytnie przywiązywanie wagi do umieszczenia dzieł sztuki. To, że wydałeś trochę pieniędzy na dzieło sztuki, nie oznacza, że nie będzie ono wyglądać świetnie nad kredensem w przedpokoju, z lampą i stosem książek tuż przed nim" - mówi.

Rozwiązanie: Umieść dzieło sztuki w nieoczekiwanym, subtelnym miejscu i zastosuj się do wskazówek Humphrey'a dotyczących wieszania: "Dobrym punktem wyjścia jest poziom oczu, a ja zawsze trzymam się niżej". Użyj zdejmowanego haczyka, aby przetestować rozmieszczenie i odczekaj kilka tygodni, zanim zamocujesz dzieło na stałe.

Ook Zestaw do wieszania obrazów $9 Sklep

Podążanie za trendami w designie

Błąd: Nate Berkus może być wiodącym głosem w branży, jeśli chodzi o najgorętsze trendy, ale jego rada numer jeden, jak wystylizować prawdziwie wyjątkową przestrzeń, to przestać podążać za modą. "Błąd, jaki popełniają ludzie, polega na tym, że często są niepewni siebie. Oglądają się przez ramię i słuchają, o czym mówią wszyscy, zamiast usiąść i zapytać: Co naprawdę kocham?" mówi Berkus w rozmowie z MyDomaine. "Myślę, że najlepsze wnętrza historycznie, od ponad 300 lat temu do dziś, zawsze były przestrzeniami, w których ludzie pozwalali, aby ich osobisty styl wypłynął na powierzchnię i ignorowali społeczne normy i trendy".

Rozwiązanie: Nadaj mu osobisty charakter. Zadaj sobie pytanie: Co ta przestrzeń dla mnie znaczy? Jakie kolory i tekstury uwielbiam i jakie wrażenie chcę mieć, kiedy wracam do domu? Odsuń na bok trendy i dokonuj wyborów aranżacyjnych w oparciu o swoją osobistą estetykę, aby stworzyć przestrzeń, którą będziesz kochać przez lata.

Najprostszą sztuczką jest myślenie o swojej przestrzeni jak o mieście i wypełnienie jej kombinacją wysokości i proporcji.

Jedno źródło światła

Błąd: Decyzje dotyczące oświetlenia mogą wydawać się praktyczną częścią procesu projektowania, ale według Atheny Calderone, założycielki EyeSwoon, jest to aspekt, który ludzie często źle oceniają. "Oświetlenie jest niezwykle ważne dla każdej przestrzeni. Kiedy światło pada na nas z góry, może być niekorzystne i ostre" - mówi. Choć oświetlenie górne często wydaje się być najbardziej oczywistym wyborem, Calderone twierdzi, że najlepsze przestrzenie mają wiele źródeł światła, aby stworzyć różne atmosfery.

Rozwiązanie: Oświetlenie warstwowe. "Upewnij się, że oświetlenie ma ściemniacze i pochodzi z wielu źródeł na różnych wysokościach, takich jak lampy podłogowe i stołowe. I zawsze wybieraj żarówki o barwie miękkiej bieli" - radzi. Ostre światło fluorescencyjne lub białe może sprawić, że przestrzeń będzie wydawać się surowa i niezachęcająca. "Ciepłe oświetlenie nie tylko tworzy nastrój, ale także sprawia, że pomieszczenie wydaje się intymne i rozświetlone".

CB2 Kinkiet Martin $149 Sklep

Kupowanie dużego stołu do jadalni

Błąd: Projektowanie wymarzonej przestrzeni często zachęca do podejmowania decyzji w oparciu o idealny styl życia, a nie rzeczywistość. Choć myśl o ciągłym organizowaniu przyjęć przy długich stołach i ekstrawaganckich imprez może wydawać się pociągająca, rzeczywistość często jest zupełnie inna. Jeśli mieszkasz w małym mieszkaniu, Brooke Lang, projektantka wnętrz z Chicago, radzi, aby unikać kupowania dużego stołu, jeśli nie masz pewności, że będziesz z niego korzystać. "Kupowanie dużego stołu z sześcioma lub ośmioma krzesłami jest wielkim błędem. Na małej przestrzeni liczy się każdy centymetr, więc elastyczność jest kluczowa" - mówi.

Rozwiązanie: Wybierz okrągły stół obiadowy, który pomieści więcej gości. "Kup okrągły stół jadalniany o średnicy 36-42 cali, najlepiej z wysuwanym blatem. Przy codziennym użytkowaniu może on pomieścić dwie osoby, a przy większych przyjęciach nawet sześć!".

Skorzystaj ze strony internetowej poświęconej projektowaniu wnętrz Floor Planner, aby zaplanować jadalnię przed zdecydowaniem się na duże meble.
Burke Decor Scalloped Table $625 Sklep

Niewymierzenie pokoju

Błąd: Jeśli masz skłonność do podejmowania decyzji dotyczących wystroju wnętrza pod wpływem kaprysu, projektant wnętrz Mikel Welch mówi, że możesz popełnić istotny błąd. Przed dokonaniem zakupu, jak mówi Welch, ważne jest, aby zebrać wymiary każdego elementu, aby stworzyć plan: "Jednym z najczęstszych błędów w projektowaniu wnętrz jest poleganie na pomiarze przestrzeni za pomocą oka. Zamiast kupować meble tylko dlatego, że są Twoje ulubione, zastanów się nad ogólną kubaturą przestrzeni. Zmierz każdy zakamarek".

Rozwiązanie: Zawsze planuj przestrzeń, zanim zdecydujesz się na dekoracje. "Aby uniknąć przepełnienia lub niedostatecznego umeblowania przestrzeni, zbieraj wymiary. Zaznacz wysokość, szerokość, a nawet głębokość mebli, używając niebieskiej taśmy malarskiej bezpośrednio na ścianie. W ten sposób będziesz mógł zobaczyć, ile miejsca masz do dyspozycji, zamiast robić szacunki" - radzi.

Leatherology Mała taśma miernicza $45 Sklep

Zieleń traktowana jako dodatek

Błąd: "Kiedy ludzie pytają mnie, co jest moim największym 'przestań to robić!', to jest to dodawanie elementów życia za pomocą kilku patyków wepchniętych do wysokiego wazonu, a następnie wetkniętych w kąt" - mówi Brian Patrick Flynn z Flynnside Out Productions. "Myślę, że dzieje się tak, ponieważ właścicielom domów kończy się para (i gotówka) pod koniec przeprojektowywania i chcą dodać jakiś element wysokości i organicznej tekstury, ale tak naprawdę nie wnosi on nic do pomieszczenia".

Rozwiązanie: "Zamiast tego dodaj od trzech do pięciu niewymagających w utrzymaniu roślin lub drzew" - radzi. Do ulubionych roślin Flynna należą figowce, paprocie z włosiem dziewiczym i cytrynowe paprocie guzikowe. Jeśli podlewanie roślin jest dla ciebie kłopotliwe, wypróbuj jego przydatny sposób: "Zazwyczaj wkładam lekkie rośliny pod prysznic, pozwalam im płynąć przez dwie lub trzy minuty i spuszczam wodę, a następnie wnoszę je z powrotem do pomieszczenia".

Pociągnij elementy do siebie nawzajem i od ścian, aby stworzyć bardziej intymne, użyteczne miejsca do siedzenia.
Pottery Barn Kosz Beachcomber $59-149 Sklep

Odstraszanie od przedmiotów inwestycyjnych

Błąd: Ashlie Mastony, projektantka wnętrz Homepolish, twierdzi, że ludzie często popełniają błąd, kupując wiele niedrogich, małych akcentów. Może się to wydawać sprzeczne z intuicją, ale jej zdaniem o wiele bardziej opłacalne finansowo jest zainwestowanie w jeden wyrazisty (i, tak, być może drogi) akcent. "Najczęstszym błędem w aranżacji wnętrz, jaki widzę, jest kupowanie wielu małych mebli lub stosów akcesoriów, aby uniknąć inwestycji w jeden duży element o dużym znaczeniu, taki jak wspaniała sofa, niesamowity zagłówek lub niesamowite dzieło sztuki" - mówi. "W końcu małe rzeczy kosztują tyle samo, a przestrzeń sprawia wrażenie zagraconej, a nie spójnej".

Rozwiązanie: "Znajdź element, który Ci się podoba, zaoszczędź, zdecyduj się na niego, a następnie zbuduj wokół niego cały pokój" - radzi. Masz ograniczony budżet? "Poszukaj na Craigslist, czy ktoś w okolicy nie sprzedaje Twojej wymarzonej sofy, albo sprawdź na stronach takich jak Viyet lub Chairish" - radzi.

Ustawianie mebli równo przy ścianie

Błąd: Projektantka wnętrz Betsy Burnham z Burnham Design mówi, że ludzie często wpadają w tę prostą pułapkę: "Z jakiegoś powodu ludzie uwielbiają przysuwać meble do ścian swoich pokoi. To doprowadza projektantów do szału, a w rzeczywistości nie oszczędza ani nie tworzy większej przestrzeni!" - mówi.

Rozwiązanie: Spróbuj "konwersacyjnego rozmieszczenia mebli", które skupia się na grupowaniu akcentów. "Pociągnij elementy do siebie nawzajem i od ścian, aby stworzyć bardziej intymne, użyteczne miejsca do siedzenia" - radzi. Jeśli nie masz pewności, zaleca użycie szkicownika. "Zawsze zachęcam ludzi do narysowania nawet najbardziej podstawowego planu i zabawy z rozmieszczeniem mebli, tak jak my to robimy".

CB2 Krzesło z plecionej skóry w kolorze czarnym $499 Sklep

Zobacz