Aranżacja kuchni

10 pomysłów na pomalowanie ścian, które naprawią twoje błędy malarskie

Ewelina Krajewska

Jednym z najczęstszych pytań zadawanych nam jako redaktorom działu dekoracji jest "Na jaki kolor pomalować pokój?". Ponieważ firmy produkujące farby często oferują ponad 3000 opcji kolorystycznych, pozornie nieskończona liczba opcji może być przytłaczająca. Mając na uwadze najlepsze intencje, staramy się wyczuć, czego tak naprawdę oczekują ludzie - błotnistego różu, szpachlowanej szarości czy wyrazistej bieli? Przedstawiamy rekomendacje oparte na naszej wiedzy o czynnikach takich jak podteksty i aktualne trendy w kolorach farb - podkreślając jednocześnie znaczenie przetestowania kilku odcieni na ścianach przed podjęciem decyzji.

Pomimo naszych najlepszych starań, wybór koloru farby może być ważną i przytłaczającą decyzją dla wielu - ale nie dla ekspertów od farb. Menedżerowie marketingu, szefowie działów kreatywnych i projektanci w świecie farb spędzają swoje kariery na studiowaniu nauki, która kryje się za każdą farbą dostępną na rynku - od pigmentów po formuły, które wchodzą w skład puszki farby gotowej do zabrania do domu. Dzięki wiedzy o chemii, która wchodzi w skład każdego koloru, eksperci ci mogą łatwo podjąć szybką decyzję o kolorze farby na podstawie kierunku okien, rodzaju oświetlenia w pokoju lub wielkości przestrzeni.

Aby proces podejmowania decyzji był mniej zniechęcający, rozmawialiśmy z kilkoma ekspertami od farb, którzy nauczyli nas dokładnie, jak podejmować lepsze decyzje dotyczące farb w naszych domach. Obiecujemy, że nie musi to być przytłaczający proces: Jamie Davis, współzałożycielka Portola Paints, mówi: "Niezależnie od tego, co powiedzą znajomi, jesteś winna sobie, że spróbujesz czegoś fajnego". "Niezależnie od tego, co pomyślą Twoi znajomi, to tylko farba! Zawsze możesz ją przemalować". Przed pomalowaniem następnego pokoju weź pod uwagę te pomysły, a już nigdy nie popełnisz błędu.

Weź pod uwagę przepływ powietrza

"Przy wyborze koloru weź pod uwagę plan mieszkania" - radzi Ashley Banbury, starszy projektant w HGTV HOME by Sherwin-Williams. "Użycie wspólnego, przejściowego koloru może stworzyć spójny przepływ w pomieszczeniach. Można to osiągnąć, wybierając ten sam kolor dla przestrzeni łączących, takich jak korytarze i wejścia."

Zwróć uwagę na swoje widoki i linie wzroku. Jeśli widzisz przestrzeń łączącą pomieszczenia, wybierz kolor, który uzupełni kolor tego pomieszczenia.

"Nie myśl tylko o pokoju, który dekorujesz" - dodaje Charlotte Cosby, szefowa działu kreacji w Farrow & Ball. "Przy wyborze kolorów do domu, sąsiadujące pokoje powinny być czynnikiem decydującym, ponieważ rytm i przepływ w każdym domu jest bardzo ważny. Dobór kolorów farb powinien tworzyć spójny przepływ, tak aby dom nie sprawiał wrażenia chaotycznego."

Aby uzyskać spójny wygląd, Dee Schlotter, starszy menedżer ds. marketingu kolorów w PPG Paints, zaleca zacząć od środka: "Możesz zacząć od wybrania idealnego odcienia dla największej i najbardziej centralnie położonej przestrzeni, najprawdopodobniej salonu, i od tego momentu koordynować kolejne kolory" - mówi.

Sherwin-Williams Sumptuous Peach $50 Sklep

Zwróć uwagę na odcienie

"Dobra biała farba powinna być przede wszystkim jasną bielą" - mówi Jennie Gerardot, asystent menedżera produktu w HGTV HOME by Sherwin-Williams. "Kremowa biel, taka jak Alabaster, jest wyrafinowana i elegancka, podczas gdy chłodna szarość może z łatwością uzupełnić nowoczesną przestrzeń".

"Podobnie jak wszystkie nasze kolory, biel ma różne odcienie" - dodaje Cosby. "Kluczem do wyboru właściwej bieli jest zrozumienie, w jaki sposób te podteksty wpłyną na dekorowaną przestrzeń, a także zastanowienie się nad wyglądem i nastrojem, który chcesz osiągnąć. Powinieneś wybrać biel z podtonami, które współgrają z tkaninami, dziełami sztuki lub istniejącymi kolorami farb, które chcesz uzupełnić. Jeśli Twój pokój wychodzi na ogród, wybierz biel Jakuba z delikatnymi zielonymi podtonami, aby dopełnić organiczny wygląd. Jeśli masz niebieskie tkaniny, wybierz biel taką jak Cabbage White, która ma delikatne niebieskie podteksty."

"Biała farba jest tak ważnym elementem w projektowaniu" - mówi Jamie Davis, współzałożyciel Portola Paints. "Jest to środek oczyszczający podniebienie, który sprawia, że inne kolory nabierają blasku. Idealna biel nie może być zbyt kremowa, ale też nie za zimna. Dla mnie White Cliffs to idealna równowaga".

Wybierz właściwe wykończenie

Wybierając wykończenie, eksperci podkreślają znaczenie zwrócenia uwagi na funkcję przestrzeni. "W miejscach o dużym natężeniu ruchu, takich jak szafki kuchenne lub łazienka, należy stosować farbę o połysku satynowym lub półpołyskowym" - zaleca Brian Osterried, kierownik ds. marketingu produktów w firmie PPG Paints. "W przypadku użycia farby o niższym połysku, np. płaskiej, obszar ten będzie wymagał częstszego malowania, ponieważ farby o niższym połysku są mniej trwałe. Zazwyczaj im wyższy połysk, tym większa trwałość".

"W łazience najlepiej sprawdzą się farby o połysku satynowym lub półpołysku, ponieważ są one zazwyczaj bardzo odporne na zmywanie i łatwe do utrzymania w czystości" - dodaje Gerardot. "Warto też rozważyć farbę, która jest odporna na pleśń i grzyby. Bez względu na wybrany odcień, zaleca się wybór farby o doskonałych właściwościach plamoodpornych."

Błyszczące wykończenia stały się mniej popularne w ostatnich latach, zwłaszcza w przypadku ścian o nierównej fakturze, dlatego niektóre firmy malarskie zaczęły oferować alternatywne rozwiązania: "Nowoczesna emulsja Farrow & Ball jest idealna do łazienek i kuchni, ponieważ jest odporna na zużycie" - mówi Cosby. "Dzięki pełnej zmywalności oraz odporności na plamy i zadrapania, Modern Emulsion jest doskonałą, wysokowydajną alternatywą dla naszej popisowej Estate Emulsion. Dzięki niskiemu połyskowi, nadal zachowuje wyrafinowane, płaskie, matowe wykończenie i głębię koloru, z których słyną nasze farby, co czyni ją logicznym i atrakcyjnym wizualnie wyborem do miejsc o wysokim stopniu użytkowania w domu."

Bądź kreatywny z sufitami

"Sufity nie zawsze muszą być białe" - podkreśla Schlotter. "W rzeczywistości białe sufity rozpraszają uwagę, jeśli w pomieszczeniu nie ma żadnych innych białych elementów. Weź pod uwagę inne elementy w pomieszczeniu, aby dobrać kolor uzupełniający do sufitu". Banbury zgadza się z tym stwierdzeniem: "Jeśli chcesz dodać odrobinę koloru na suficie, wybierz kolor, który można znaleźć w dodatkach w pokoju".

Jednym z najważniejszych pytań, jakie powinieneś sobie zadać, wybierając farbę do sufitu, jest Czy chcę podwyższyć, czy obniżyć sufit? "Wysokość sufitu jest określana nie tylko przez kolor, ale przez kontrast pomiędzy kolorem ścian a kolorem sufitu" - wyjaśnia Cosby. "Jeśli masz kolorowe ściany, a sufit pomalowałeś na jasny biały kolor, Twój wzrok przyciągnie silny kontrast pomiędzy nimi. Stajemy się bardzo świadomi tego, gdzie kończą się ściany, a zaczyna sufit, przez co spada postrzegana wysokość sufitu. Jeśli natomiast użyjesz bieli w kolorze zbliżonym do koloru ścian, przejście od ściany do sufitu będzie wydawać się bardziej organiczne, a Ty będziesz mniej świadomy tego, gdzie kończy się ściana - a wtedy sufit wyda Ci się wyższy. Aby podwyższyć niskie sufity, wybierz jasną, chłodną biel, taką jak All White, a aby wysoki sufit wydawał się niższy, wybierz głębsze i cieplejsze odcienie bieli, takie jak String."

Farrow & Ball Oval Room Blue $99 Sklep

Zharmonizuj listwy wykończeniowe

"Jeśli chodzi o wybór koloru stolarki w Twoim domu, zalecamy wybór jednego koloru w całym domu, ponieważ jest to najprostszy sposób na stworzenie spójnej atmosfery" - mówi Cosby. "Podobnie jak w przypadku wyboru koloru sufitu, odcień powinien współgrać z otaczającymi go ścianami, aby nie przyciągać zbyt dużej uwagi do elementów konstrukcyjnych pomieszczenia, co z kolei może sprawić, że przestrzeń wyda się mniejsza. Dla tych, którzy chcą nadać swojemu domowi dramatyczny charakter, użycie ciemnych kolorów na stolarce może przynieść taki właśnie efekt, ale ponownie, ciemne odcienie powinny uzupełniać kolory ścian, aby pomieszczenie nie sprawiało wrażenia ciasnego."

Zdaniem Schlottera, wybór koloru wykończenia zależy od tego, jakie wrażenie chcemy uzyskać: "Jeśli chcesz, aby listwy wykończeniowe nie rzucały się w oczy, pomaluj je na ten sam kolor co ściany, tak aby zniknęły. Aby podkreślić listwy wykończeniowe, pomaluj je na kolor kontrastujący ze ścianą - jaśniejszy lub ciemniejszy. Jedna z zasad mówi, że w przypadku ciemniejszych kolorów na ścianie, należy wybrać ciemniejszą biel na listwy wykończeniowe. Pomaga to zmiękczyć wygląd w porównaniu z czystą, jasną bielą".

PPG Paints Catnip $37 Sklep

Odważne podejście do małych pomieszczeń

"Panuje powszechne błędne przekonanie, że jedynym sposobem na otwarcie małego pokoju jest użycie jasnych kolorów, takich jak biel i blade żółcie" - mówi Cosby. "W małych pomieszczeniach zalecamy stosowanie jasnych, odważnych odcieni, ponieważ mogą one sprawić, że przestrzeń wyda się bardziej rozległa, dzięki czemu pomieszczenie będzie się wyróżniać, a nie sprawiać wrażenie nudnego i pozbawionego życia. Bardzo skuteczne może być wykorzystanie ciemności małego pokoju poprzez użycie mocnych, ciemnych kolorów, aby stworzyć dramatyczną, intymną atmosferę."

Większość ekspertów ma zamiłowanie do ciemnych kolorów w małych pomieszczeniach, jak wyjaśnia Davis: "Podoba mi się pomysł ogarnięcia małej przestrzeni głębokim, nastrojowym odcieniem", mówi. "Małe pomieszczenia nie zawsze muszą być pomalowane na jasno biały kolor, aby sprawiały wrażenie większych".

"Bez względu na to, jaki kolor wybierzesz dla swojej małej przestrzeni, zastosowanie jednego koloru na wszystkich ścianach w pomieszczeniu sprawia, że wydaje się ono większe" - dodaje Schlotter. "Wybierz ciepły i bogaty lub miękki i kojący odcień, a następnie otocz nim całą przestrzeń, łącznie z sufitem. Jeden jednolity kolor zanika definiując linie, co zwiększa przytulność przestrzeni i sprawia, że wydaje się ona większa."

Farrow & Ball Drawing Room Blue $99 Sklep

Rozważ naturalne światło

"Weź pod uwagę naturalne światło w swoim domu w każdym pomieszczeniu, które zamierzasz malować" - radzi Davis. "Na przykład pokój wychodzący na południe będzie skąpany w ciepłym naturalnym świetle przez większą część dnia i może być naprawdę zabawny do eksperymentowania, podczas gdy pokój wychodzący na północ będzie chłodniejszy i ciemniejszy. Wykorzystanie słabo oświetlonego pokoju z głębokim, nasyconym kolorem może stworzyć wrażenie przytulnego gniazdka. Jeśli masz szczęście mieć wspaniałe naturalne światło, masz o wiele szersze możliwości. Możesz wybrać kolor ciepły, chłodny, jasny lub ciemny. Wyzwaniem jest zaprojektowanie przestrzeni, w której nie ma dobrego światła naturalnego. Wybierając kolor, trzeba wziąć pod uwagę źródło światła".

Cosby jest również zdecydowanym zwolennikiem wybierania koloru farby w zależności od kierunku, w którym zwrócone są okna w pomieszczeniu: "Pomieszczenia wychodzące na północ mogą być trudne do udekorowania, ponieważ są naturalnie ciemniejsze" - wyjaśnia. "W takich pomieszczeniach radzimy użyć mocnego koloru i wykorzystać to, co dała natura. Brinjal i Charleston Gray mogą być użyte do stworzenia dramatyzmu i intymności. Pomieszczenia wychodzące na południe są o wiele łatwiejsze do udekorowania, ponieważ jakość światła oznacza, że można stosować chłodne i ciepłe kolory i oba będą wyglądać dobrze. Wybierając jaśniejsze odcienie, takie jak Pavilion Blue lub Borrowed Light, można naprawdę zmaksymalizować wrażenie światła. Światło w pokojach wychodzących na wschód może wydawać się nieco niebieskie, dlatego najlepiej używać wodnistych błękitów i zieleni, aby zmaksymalizować ten efekt. Pokoje wychodzące na zachód mają wieczorem piękne, ciepłe światło; wybierz biele, takie jak Slipper Satin lub nawet Middleton Pink, aby cieszyć się tym blaskiem".

Schlotter dodaje, że ważne jest również, aby wziąć pod uwagę rodzaj sztucznego światła w pomieszczeniu: "Twój kolor farby będzie wyglądał inaczej w świetle naturalnym niż w świetle LED. Naturalne światło dzienne pokazuje najprawdziwszy kolor, podczas gdy światło żarowe wydobywa ciepłe tony i żółcienie, a oświetlenie fluorescencyjne daje ostre niebieskie tony" - mówi. "Aby zorientować się, jak oświetlenie wpłynie na wybrany kolor farby, zamów próbkę koloru i namaluj próbkę o wymiarach co najmniej dwie stopy na dwie stopy, umieszczając ją na ścianie. Spójrz na próbkę rano, w południe i w nocy, aby zobaczyć, jak kolor wygląda w świetle o każdej porze dnia".

Farby Portola Dust Ruffle $67 Sklep

Przetestuj swoje kolory

"Nie możemy podkreślić, jak ważne jest, aby przetestować kolory w przestrzeni, zanim podejmiesz decyzję i zakończysz pracę", mówi Gerardot. "Nałóż kolor farby na ścianę, abyś mógł zobaczyć, jak kolory wyglądają nie tylko z twoim wystrojem, ale także w różnym oświetleniu w ciągu dnia. Testowanie kolorów w przestrzeni za pomocą próbek kolorów jest najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, jaki kolor naprawdę kochasz w swojej przestrzeni."

Eksperci od farb jednogłośnie zgadzają się co do znaczenia testowania kolorów farb w pomieszczeniu, zanim się na nie zdecydujesz. "Lubię zaczynać od ręcznie malowanych próbek kolorów", mówi Davis. "W ten sposób możesz poruszać nimi po pokoju i przyklejać je taśmą, aby zobaczyć, co ci się podoba. Gdy już zawężę wybór do kilku opcji, maluję próbki na ścianie. Lubię malować w rogach, aby zobaczyć, jak wyglądają cienie. Bardzo pomocne jest również pomalowanie fragmentu wokół listwy ozdobnej lub drzwi. Dostrzeżenie kolorów na środku ściany może być trudne, zwłaszcza jeśli malujesz na innym kolorze. Kolory mogą wyglądać zupełnie inaczej w zależności od tego, obok czego się znajdują. Na przykład, ciepły biały kolor może wyglądać świetnie obok innego ciepłego koloru, ale w połączeniu z kolorem chłodnym może wyglądać różowo."

HGTV Home by Sherwin-Williams Resolute Blue $50 Sklep

Wybierz farbę na koniec

"Jednym z powszechnych błędów, które często widzę, jest wybór odcienia farby przed rozważeniem istniejącej podłogi, tkanin i zabiegów okiennych" - mówi Schlotter. "Ważne jest, aby najpierw rozważyć wszystkie elementy wystroju w pokoju, ponieważ te meble mają ograniczone palety kolorów. W przeciwieństwie do nich, kolory farb są praktycznie nieograniczone i można je zabarwić na dowolny kolor. Podobnie, gdy próbuje uzyskać poczucie, jak kolor będzie wyglądać w pokoju, ludzie często biorą próbki farby i trzymać je do ściany - jednak należy również trzymać żetony farby obok mebli, podłogi i zabiegi okienne, aby zobaczyć, jak kolor będzie reagować na elementy wystroju w pokoju."

"Kolor farby ściennej może związać przestrzeń razem i powinien być jednym z ostatnich kolorów wybieranych dla pokoju", dodaje Banbury. "Wybór koloru, zanim w pomieszczeniu znajdą się meble i akcesoria, może zawęzić wybór podczas wybierania trwalszych wykończeń. Istniejące w domu materiały powinny być zawsze brane pod uwagę w procesie wyboru farby. Wybierz kolor, który współgra z istniejącymi szafkami, blatami, podłogą i meblami. Kolor ścian powinien łączyć wszystko razem."

PPG Paints Flagstone $37 Sklep

Zobacz