DIY

10 must have elektronarzędzi, które każdy powinien posiadać

Ewelina Krajewska
Początkujący, który jest zainteresowany zaangażowaniem się w obróbkę drewna, szybko zauważy, że uzyskanie każdego narzędzia elektrycznego, które chcesz, może być zaporowe finansowo. Plusem jest to, że większość ludzi nie potrzebuje każdego narzędzia na rynku. Nie ma więcej niż dziesięć narzędzi, które są koniecznością dla kogoś, kto zaczyna. Na szczęście, większość z tych narzędzi nie jest zbyt kosztowna i można za ich pomocą realizować wszelkiego rodzaju projekty. Przyjrzyjmy się liście i temu, co musisz wiedzieć o każdym z tych narzędzi.
 

Piła stołowa

Naszą pierwszą propozycją jest zapewnienie dostępu do piły tarczowej lub stołowej. Powodem, dla którego polecamy jedno lub drugie jest fakt, że kupno obu może zabić Twój budżet, gdy dopiero zaczynasz budować kolekcję narzędzi. Piła stołowa może zrobić prawie wszystko, co piła miterowa, ale piła miterowa jest zazwyczaj w stanie zrobić te rzeczy szybciej. Jest również w stanie wykonywać bardziej precyzyjne cięcia pod kątem. Nie znaczy to, że piła stołowa nie może robić tych rzeczy, ale może nie być zrobiona tak dokładnie.
 
Jeśli wiesz, co planujesz zrobić z kosiarką lub pilarką stołową, może to pomóc Ci zdecydować, które narzędzie jest dla Ciebie najlepsze. Planujesz zerwać dużo długich desek? Chcesz do tego piłę stołową. Będziesz kroił małe arkusze lub krzyżował małe kawałki? Piła stołowa jest do tego bardzo dobra. Jeśli jednak planujesz przeciąć dłuższe deski, lepszym rozwiązaniem będzie piła miksująca. Jeśli nadal nie jesteś pewien, które z nich jest dla ciebie właściwe, to nie jest to zły pomysł, aby najpierw iść z piłą stołową. Będzie on bardziej wszechstronny i zdolny do spełnienia wszystkich wymagań dotyczących cięcia desek.
 

Wiertarka akumulatorowa / wkrętarka

Nic dziwnego, że na liście jest wiertarka, a my polecamy taką, która jest bezprzewodowa. To może się skończyć jako jedno z najbardziej wszechstronnych narzędzi w garażu lub warsztacie. Wiesz już, że można za jego pomocą wiercić otwory, ale możesz też obracać śrubami i wkrętami. Nawet jeśli nie brzmi to tak ekscytująco, to może być bardzo użyteczne. Zastanów się, jak często musisz odkładać półkę, zdejmować pokrywę z urządzenia lub podawać obraz. Twoja bezprzewodowa wiertarka jest tym, co to ułatwi. Prawdopodobnie użyjesz go o wiele bardziej, niż kiedykolwiek się spodziewałeś.
 
Kupując bezprzewodową wiertarkę lub kierowcę, należy pamiętać, że istnieją dwa główne typy. Jedna to wiertarka młotkowa, a druga to wiertarka lub sterownik bezszczotkowy. Wiertarka udarowa charakteryzuje się zdolnością nie tylko do wirowania, ale i młotkowania. Ten typ wiertarki jest doskonały w sytuacjach, gdy trzeba wiercić w murze lub cegle. Bezszczotkowa wiertarka działa dobrze, gdy trzeba wiercić w suchej zabudowie, drewnie lub innych miękkich materiałach. Ten rodzaj wiertła jest tańszy i działa równie dobrze na tego typu potrzeby.
 

Pilarka tarczowa

Pilarka tarczowa odwracalna jest jednym z najpotężniejszych narzędzi, jakie możesz mieć w swoim arsenale. Ten typ piły może przecinać drewno lub nawet niektóre metale w ciągu kilku sekund. Ci, którzy będą wykonywać prace rozbiórkowe, hydrauliczne, elektryczne lub remontowe, szybko znajdą zastosowanie dla piły tłokowej. Narzędzie to w mgnieniu oka przecina tony materiału, a przy tym jest bardzo przyjemne w użyciu. Eliminuje to konieczność stosowania pił hakowych i łomów oraz sprawia, że proces rozdrabniania jest efektywny i prosty. Dodatkową zaletą jest to, że na początek można kupić wiele niedrogich pił tnących.
 
Twoja piła tłokowa pomoże w przecinaniu gwoździ i rur metalowych, przecinaniu grubego drewna, przebijaniu plastiku, a nawet do cięcia płytek ceramicznych, kamienia i żeliwa. Liczy się jednak rodzaj ostrza. Dobrą rzeczą jest to, że te ostrza są jednorazowego użytku, więc możesz mieć różne typy ostrzy do każdego kolejnego projektu. Pop na ostrzu o drobnych zębach do metali, grubym do drewna, a żwirem wolframowym do kamienia. Jest to doskonałe narzędzie pod względem możliwości i wszechstronności. Jest to również coś, co każdy stolarz powinien mieć pod ręką do różnych zastosowań.
 

Piła tarczowa

Podczas gdy ktoś, kto musi ciąć deskę tylko raz lub dwa razy w roku, może być w stanie poradzić sobie z piłą ręczną, posiadanie piły tarczowej jest niezbędne do czegoś więcej. Zamiast wkładać czas i mięśnie do piły ręcznej, piła tarczowa jest w stanie z łatwością przeciąć duży stos drewna w ciągu zaledwie kilku minut. Należy jednak mieć świadomość, że duża ilość energii oznacza, że ostrze może przecinać również skórę i kość. Używając elektronarzędzi, a szczególnie pilarek tarczowych, należy być zawsze bezpiecznym.
 
Istnieją piły tarczowe, które są przewodowe i bezprzewodowe. Piła bezprzewodowa może być w porządku, jeśli wykonujesz drobne naprawy i projekty, ale większość ludzi będzie wolała opcję przewodową. Jeśli wybierzesz pilarkę przewodową, możesz wybrać pomiędzy modelem tradycyjnym a ciężkim. Jednakże, jeśli jesteś majsterkowiczem, prawdopodobnie będziesz zadowolony z tradycyjnej piły i jej mocy. Bardziej wytrzymały model jest często preferowany w specjalistycznych karierach, takich jak kariera stolarza czy frajera. Jest w stanie przeciąć wszystko, ale może być też cięższy i trudniejszy do opanowania jedną ręką.
 

Wyrzynarka

Każde narzędzie do obudowy warsztatu lub garażu musi być wyposażone w wyrzynarkę. To, co robi wyrzynarka, to możliwość cięcia okrągłych i zakrzywionych wzorów na drewno i metal. Jest to jedyne elektronarzędzie w przenośnym pakiecie, które zapewnia wydajne cięcie łuków. Do wyrzynarek dostępne są liczne ostrza, które mogą przecinać takie przedmioty jak włókno szklane, stal i płyty gipsowo-kartonowe. Wyrzynarka jest również zdolna do wykonywania cięć ukośnych, a wiele z nich oferuje możliwość ustawienia wyrzynarki pod kątem właśnie w tym celu. Jest to świetny sposób na wykonywanie cięć pod kątem, gdy dostęp do piły stołowej jest utrudniony lub niemożliwy ze względu na potrzebną przenośność.
 
Wyrzynarka jest dostępna w odmianach przewodowych lub bezprzewodowych, a jej wybór zależy od Państwa preferencji. Wyrzynarka akumulatorowa jest z pewnością bardzo wygodna, ponieważ można ją obracać i przekręcać w dowolnym kierunku, aby uzyskać perfekcyjne wzory bez obawy o przecięcie przewodu. Dodaje to nowe życie narzędziu, które kiedyś było uważane za nieporęczne. W dzisiejszych czasach wiele wyrzynarek jest smukłych, lekkich i prostych w obsłudze. Wystarczy włożyć baterię lub podłączyć ją do prądu i od razu można rozpocząć cięcie.
 

Szlifierka oscylacyjna 

Za pomocą przypadkowej szlifierki orbitalnej otrzymuje się szlifierkę, która nie powoduje tworzenia się wzoru na powierzchni tego, co się szlifuje. Oznacza to, że nie ma potrzeby martwić się o kierunek zboża. W porównaniu do tradycyjnej szlifierki orbitalnej wykorzystującej ten sam papier ścierny, losowa szlifierka orbitalna usunie więcej, niż wynosiłaby. Jest to konieczność w odniesieniu do elektronarzędzi, która po raz pierwszy pojawiła się powszechnie w dziedzinie motoryzacji. Jednak teraz stało się to powszechne również w obróbce drewna. Zamiast jednej osi, na której można się obracać, wał urządzenia obraca się i porusza, aby zapewnić unikalny wzór zadrapania.
 
Istnieje mnóstwo powodów, aby dodać przypadkową szlifierkę orbitalną do swojej skrzynki z narzędziami. Po pierwsze, stale poruszający się wzór tworzy wzór, który ma mniej poprzecznych zarysowań wizualnie dostępnych. Jest on również w stanie usunąć więcej materiału niż szlifierka orbitalna. Wiele dużych firm oferujących przypadkowe szlifierki oscylacyjne oferuje różne prędkości obrotowe, dzięki czemu można wybrać, jak agresywnie chce się szlifować. Ponadto, zamiast ćwierćtuszek potrzebnych do zwykłych szlifierek orbitalnych, losowy orbital zwykle używa małego dysku, który jest prosty i szybki w instalacji.
 

Kompresor malarski

Każdy, kto zajmuje się obróbką drewna lub innymi zadaniami w swoim warsztacie, może odnieść korzyść z posiadania opryskiwacza. Jasne, można malować ręcznie pędzlem lub wałkiem, ale to może zjeść mnóstwo czasu. Za pomocą rozpylacza do farb można łatwo nakładać plamy, farby i wykończenia bardzo szybko. Ale to, co naprawdę odróżnia opryskiwacz od innych, to zdolność do pokrywania nierównych powierzchni, takich jak okiennice czy tralki schodowe. Ponadto, opryskiwacz jest w stanie wytworzyć delikatną mgiełkę, która jest estetycznie atrakcyjna na szafkach lub innych meblach, gdzie ślady pędzla są niedopuszczalne.
 
Dostępne są różne typy opryskiwaczy farby, w tym niedrogi pistolet kubkowy, pompa membranowa, pompa tłokowa, pistolet sprężarki powietrza, oraz duża objętość / mała objętość. Co jest najlepszym wyborem dla Ciebie będzie zależało od Twoich potrzeb. Pistolet do kubków jest niedrogi, ale może nie mieć siły na dużą pracę. Membrana jest nieco droższa i obsługuje duże powierzchnie, ale może powodować nadmierne opryskiwanie. Z pompą tłokową, cena idzie w górę, ale można oczekiwać, że będzie w stanie rozpylić dużą ilość prawie każdej powłoki. W przypadku sprężarki powietrza, cena jest stosunkowo niska, a do jej obsługi można wykorzystać istniejącą sprężarkę powietrza. Duża objętość/mała objętość jest wyceniona gdzieś w środku i jest świetna do wszystkich zastosowań innych niż bardzo grube farby.
 

Sprężarka powietrza

Może zastanawiasz się, dlaczego sprężarka powietrza znajduje się na liście dziesięciu podstawowych elektronarzędzi. Jeśli tak jest, możesz być zaskoczony, aby dowiedzieć się dokładnie, jakie zadania kompresor jest w stanie pomóc. Sprężarka powietrza może zasilać pistolet natryskowy, dzięki czemu można malować szafki, meble i wszelkie małe projekty, które się robi. Może też działać jako kombinacja pistoletu do paznokci. Dzięki temu zadania takie jak ościeżnice drzwi, montaż listew przypodłogowych i umieszczanie profili wieńcowych są znacznie prostsze i łatwiejsze niż przy użyciu młotka i gwoździ. Będziesz pod wrażeniem tego, jak wiele czasu zaoszczędzisz używając sprężarki powietrza i pistoletu do paznokci dla prostych i bardziej złożonych potrzeb projektowych.
 
Sprężarka powietrza jest wszechstronnym narzędziem, które jest opłacalne do uruchomienia. Może pomóc w wielu małych zadaniach, o których może nie od razu pomyśleć. Począwszy od sprzątania trocin na podłodze, poprzez malowanie starego roweru dla dzieci, aż po instalację nowych listew przypodłogowych. To, co sprawia, że jest to jeszcze lepsza opcja, to fakt, że narzędzia pneumatyczne są znane z trwałości i trwałości. Jest mniej ruchomych części, o które należy się martwić, więc narzędzia te często działają dłużej niż można by pomyśleć.
 

Wiertarka udarowa

Wiertarka udarowa jest odpowiednim narzędziem do prawie wszystkiego, z czym nie poradzi sobie Twoja tradycyjna wiertarka. Możesz kupić wiertarkę, która jest wiertarką do młotków lub skorzystać z wiertarki przewodowej lub bezprzewodowej z możliwością ustawienia młotka. Najczęstszym zastosowaniem specjalistycznej wiertarki młotkowej jest wiercenie w murze. Akcja młotka ułatwia rozbijanie betonu, a kawałeczek z lepszym skutkiem wbija się w twardszy materiał. Po wyłączeniu dźwigni na wiertarce może ona pracować również jako tradycyjna wiertarka. Kiedy go używasz i jest włączony, czuje się jak młotek, który szybko bije na twardy materiał.
 
Chociaż istnieją zarówno opcje przewodowe, jak i bezprzewodowe, bezprzewodowy jest najlepszą opcją dla większości ludzi na świecie. Pierwszym tego powodem jest fakt, że tego typu wiertła mają tendencję do zmniejszania wagi. Można go również łatwo przenosić z miejsca na miejsce i używać wszędzie tam, gdzie jest potrzebny. Nie trzeba szukać gniazdka elektrycznego, ani przenosić projektu w nowe miejsce, aby ułatwić podłączenie kabla. Istnieje również fakt, że przy użyciu bezprzewodowej wiertarki udarowej żaden przewód nie jest w stanie przeszkodzić w pracy. Przed zakupem należy zwrócić uwagę na to, jak mocna jest wiertarka, ponieważ niektóre akumulatorowe wiertarki nie są tak mocne jak inne.

 

Frezarka do drewna

Chociaż jest to ostatnie narzędzie na liście, to nadal jest to jedno, które należy uznać za ważne. Frez do drewna jest narzędziem, które występuje w różnych typach, ale dwie podstawowe podstawy to wgłębienie lub stacjonarne. Jeśli jesteś początkujący w obróbce drewna, stacjonarny prawdopodobnie poradzi sobie ze wszystkimi zadaniami, które możesz na niego rzucić. Ten typ routera jest wyjątkowy jako router uniwersalny i jest uważany za łatwy w manewrowaniu dla wszelkich potrzeb związanych z kształtowaniem krawędzi, jakie możesz mieć. Natomiast frez wgłębny najlepiej nadaje się do wykonywania głębokich rowków, nacięć i wzorów. Pozwala również na ruch pionowy, który jest w dużej mierze kontrolowany w celu uniknięcia błędów.
 
Istnieje kilka routerów, które oferują możliwość zamiany bazy stacjonarnej na zanurzeniową, co może być warte rozważenia w zależności od budżetu. Jednak nawet jeśli pójdziesz z modelem papeterii, możesz go później zamontować na stole. Kupując router, poszukaj takiego, który ma co najmniej dwie konie mechaniczne i regulację prędkości obrotowej, aby był łatwy w użyciu. Warto również przyjrzeć się możliwości szybkiej wymiany bitów i wybrać model, który oferuje miękki start.
 
I oto masz, 10 najważniejszych elektronarzędzi na dzisiejszym rynku. Jeśli chcesz jak najszybciej wyposażyć swój warsztat, możesz wziąć listę i pojechać po nią. Nawet jeśli planujesz pracować powoli, możesz nadać priorytet narzędziom, których będziesz używał najczęściej i odejść stamtąd.
Zobacz