Aranżacja kuchni

10 elementów wystroju wnętrz, które należy wyrzucić po trzydziestce

Ewelina Krajewska

Rozumiemy, że dekorowanie w wieku 20 lat może być ograniczone przez Twój budżet, gust współlokatora lub niezdecydowaną estetykę osobistą. Jednak po trzydziestce masz większe szanse na osobistą i ekonomiczną autonomię, niezależnie od tego, czy oznacza to podejmowanie ostatecznej decyzji między sofami, czy możliwość kupienia dzieł sztuki.

Twój osobisty styl również dojrzał, więc niektóre elementy wystroju i wyposażenia, które kupiłeś w wieku 20 lat, mogą nie pasować do Twojej nowo zdefiniowanej estetyki - i nie powinny. Rozmawialiśmy z Lariną Kase, główną projektantką wnętrz w filadelfijskiej firmie Larina Kase Interior Design, aby pomogła nam zdefiniować 10 przedmiotów, których nikt po trzydziestce nie powinien mieć w domu.

Gotowy na opuszczenie swojego mieszkania po 20-tce? Czytaj dalej, aby poznać listę przedmiotów, które należy porzucić i co kupić w zamian.

Poznaj eksperta Larina Kase jest główną projektantką wnętrz w Larina Kase Interior Design, którą założyła w 2013 roku. Jej wielokrotnie nagradzana firma została zauważona na Houzz, House Logic, Bob Vila, Realtor.com i więcej.

Zestawy mebli

Czy zdobyłeś ofertę na zestaw mebli w swoich 20s lub odziedziczył zestaw od członka rodziny, 30s są czas, aby rozbić wiązkę. To daje Ci swobodę wyrażania swojego osobistego stylu poza ograniczeniami zestawu.

Co kupić zamiast tego: Mix-and-match kawałki. "Dwa klucze do niedopasowanych mebli to schemat kolorów i skala", mówi Kase. W jadalni, na przykład, twoje krzesła końcowe (gospodarz) mogą być wyższe niż reszta krzeseł. "Im wyższe są, tym więcej dramatu stworzysz" - kontynuuje. "Trzymaj się w obrębie tego samego ogólnego stylu mebli (nowoczesny, vintage, itp.), aby zapewnić spójny wygląd".

Przypadkowe hand-me-downs

W wieku 20 lat, twoje osobiste gusta i preferencje są odsuwane na bok, ponieważ chętnie przyjmujesz darowizny wystroju od członków rodziny. Rezultat? Niezbyt szykowny klimat z wyprzedaży garażowej, który nie odzwierciedla tego, kim jesteś i co lubisz. Trzydziestka to czas, aby to wszystko zmienić. Skup się w tym dziesięcioleciu na selektywnym i celowym doborze mebli, które wnosisz do domu. W ten sposób będziesz w stanie rozwinąć swój charakterystyczny styl, tworząc spójny wygląd swojej przestrzeni.

Co kupić zamiast tego: Jeden lub dwa ulubione z partii - lub złom wszystko i zacząć od zera. Kiedy zaczynasz ponownie wprowadzać meble do swojej przestrzeni, zacznij najpierw od największych elementów, takich jak sofa czy łóżko. Ułatwi to rozplanowanie reszty pomieszczenia (Kase zaleca użycie taśmy malarskiej na podłodze, aby ułatwić sobie wizualizację nowego układu pokoju).

Zużyte biele

Złe efekty "hand-me-downs" nie ograniczają się tylko do mebli. Jeśli twoje półki goszczą szmacianą zbieraninę ręczników, poszarpanych kołder i niedopasowanych prześcieradeł uznanych za niegodne miejsca w szafie na pościel twoich rodziców, czas przewartościować swoje bielidła.

Co kupić zamiast tego: Wysokiej jakości pościel i ręczniki. Postaw na czystą, białą pościel wykonaną z naturalnych włókien; taki wygląd jest ponadczasowy i pozwala eksperymentować z trendami na tle neutralnej palety. Podobnie, klasyczne białe ręczniki są zawsze mile widzianym dodatkiem w łazience - zwłaszcza pluszowe ręczniki o jakości spa wykonane z tureckiej bawełny.

Stoliki na tacach

Kiedy masz 20 lat i pochłaniasz pizzę między zajęciami, prawie każda płaska powierzchnia wystarczy jako stół jadalny - w tym Twoje kolana. Po trzydziestce jednak, jedzenie staje się nieco bardziej cywilizowane. Posiłki częściej odbywają się przy prawdziwym stole jadalnym, o rozsądnej godzinie, w towarzystwie przyjaciół i rodziny.

Co kupić zamiast tego: Prawdziwy stół jadalny. Jeśli nie masz zbyt wiele miejsca, wygospodaruj w salonie kącik jadalny, ustawiając mały stolik bistro z parą krzeseł lub taboretów. Zakotwicz przestrzeń za pomocą dywanu (najlepiej takiego, który można czyścić punktowo) i lampy wiszącej.

Nie chcesz angażować elektryka? Długowłóknista lub wysięgnikowa lampa podłogowa może służyć jako oświetlenie górne dla stołu jadalnego.

Niewygodne meble

Po trafieniu 30, można słusznie pożegnać się z bean bag i krzesła Papasan, lumpy futons, i dmuchane materace - ponieważ z wiekiem przychodzi pewność siebie, aby wygnać wszelkie niewygodne meble z życia.

Co kupić zamiast nich: Kawałki inwestycyjne. Odsuń na bok meble z płaskiej paczki i poszukaj trwałych, dobrze skonstruowanych mebli, które zapewniają odpowiednie wsparcie i wytrzymają próbę czasu. Podczas gdy jakość i komfort zazwyczaj wiążą się z wyższą ceną, są to kawałki, które możesz zachować przez dziesięciolecia.

Brzydkie oświetlenie

Podczas gdy opcje oświetleniowe w wieku 20 lat były ograniczone do stylu i budżetu wynajmującego, lata 30-te dają Ci autonomię, dzięki której możesz pożegnać się z brzydkim oświetleniem - w tym z lampami sznurkowymi i wszechobecnymi lampami w kształcie cycków z dawnych mieszkań.

Co kupić zamiast tego: Płaskie oprawy. Nawet jeśli nie jesteś właścicielem domu, możesz z łatwością zainstalować wysokiej jakości oświetlenie, aby oświetlić swoją przestrzeń w gustowny i celowy sposób. Na przykład lampa wisząca na sznurku może rozjaśnić ciemny kącik do czytania, a eleganckie oświetlenie zadaniowe można tymczasowo zainstalować w kuchni.

Wszystkie drobiazgi

Czy to źle trzymać się cennych pamiątek, przedmiotów kolekcjonerskich i (ahem) kieliszków do shotów, które zgromadziłeś od lat 20-tych? Absolutnie nie, zwłaszcza jeśli te przedmioty sprawiają, że jesteś szczęśliwa. Kluczem do sukcesu jest jednak umiejętność rozpoznania momentu, w którym Twój kicz staje się bałaganem - i samokontrola, gdy tak się dzieje.

Co kupić zamiast tego: Większe kawałki oświadczenia, takie jak oprawione obrazy lub rzeźby popiersia. "Pozostaw pustą przestrzeń na półkach, aby pozwolić nowym przedmiotom być w centrum uwagi" - sugeruje Kase. "Im więcej półek, które masz, tym bardziej proste będziesz chciał każdej półki i więcej dużych kawałków do włączenia". Aby zrobić wrażenie z mniejszymi przedmiotami, zgrupuj podobne przedmioty razem w winietę.

Nieuporządkowana sztuka

Podarte plakaty i przypadkowe wycinki z czasopism są odpowiednim wystrojem pokoju w akademiku, ale nie wyglądają dobrze po trzydziestce - chyba, że je uporządkujesz i umieścisz za szkłem. Stwórz spójną kolekcję, oprawiając swoje dzieła sztuki w skoordynowane ramki, dając pierwszeństwo kolorom ramek, które nie konkurują z dziełami sztuki. "Jeśli dzieła, które oprawiasz, są bardziej odważne, rozważ użycie tej samej ramy lub koloru, aby sztuka wyróżniała się, a nie rama" - radzi Kase. "Na przykład, oprawiamy jaskrawo kolorowe plakaty Pearl Jam mojego męża w drewniane ramy [pomalowane na ten sam kolor]".

Co kupić zamiast tego: Kupione w sklepie lub niestandardowe ramki. "Najlepszym sposobem na podniesienie swojej kolekcji sztuki lub zdjęć jest zmiana ramki kawałków", sugeruje Kase. "Możesz na zamówienie oprawić nietypowo duże kawałki, ale najpierw sprawdź wszystkie wspaniałe opcje detaliczne dla unikalnych ramek".

Żaluzje pionowe

Wraz ze wszystkim innym na tej liście, twoje zabiegi okienne powinny zrobić coś więcej niż tylko służyć celowi; powinny przynieść piękno do twojej przestrzeni. Więc podczas gdy nieatrakcyjne zabiegi okienne, takie jak aluminiowe żaluzje okienne są dobre do zapewnienia prywatności i cienia (i zbierania kurzu), nie dostarczają wiele na estetykę.

Co kupić zamiast tego: Drogie wyglądające zasłony, draperie lub odcienie. Nawet jeśli zdobyłeś swoje zabiegi okienne na wyprzedaży, możesz nadać im luksusowy wygląd za pomocą kilku sztuczek, takich jak zainstalowanie zasłon tuż pod sufitem i ozdobienie draperii szykownymi spinkami i zwieńczeniami. Pro tip: Jeśli masz wątpliwości, wybierz białe, lniane rolety rzymskie lub zasłony z czarnymi okuciami, sugeruje Kase.

Zbyt małe dywaniki

Teraz, gdy jesteś po trzydziestce, wiesz, że nic tak nie nadaje tonu pomieszczeniu jak dywan. Jest on w końcu podstawą wystroju, więc jego obecność i położenie w pomieszczeniu nie powinny być kwestią czasu. Innymi słowy, czasy kupowania pod wpływem impulsu zbyt małych dywanów masz już za sobą.

Co kupić zamiast nich? Odpowiednio wyskalowane dywany, które natychmiast sprawią, że Twoja przestrzeń "wyda się świeża, większa i bardziej spójna", obiecuje Kase. "Upewnij się, że dywanik przechodzi przynajmniej pod przednimi nogami sof lub krzeseł, które znajdują się w aranżacji".

Zobacz